24 Април, 2026

Почина зам-шеф на отбраната след тежък инсулт

Почина зам-шеф на отбраната след тежък инсулт

Зам.-началникът на отбраната генерал-майор Нейко Ненов почина в четвъртък вечерта, съобщиха от МО.

На 20 октомври миналата година 53-годишният офицер получи инсулт, а лекари диагностицираха тумор в мозъка. 

Седмица преди това Комисията по досиетата оповести, че Ненов бил работил за Трето управление на ДС - военното контраразузнаване.

Лекарите от ВМА препоръчаха спешна операция и 8 дни по-късно Ненов издържа тежка мозъчна интервенция в Хановер, Германия. Парите за операцията - около 50 хил. евро, бяха събрани със светкавична дарителска акция, в която се включиха над 14 000 военни и цивилни, съобщи синът на генерала Станимир. Впоследствие обаче настъпват усложнения, които генералът така и не успял да преодолее.

Ненов започва военната си кариера в един от най-тежките гарнизони - Болярово, Ямболско. Минава през всички основни командни длъжности. През 2000 г. завършва командно-щабен колеж в Канада, а 2 г. по-късно - и колежа на Сухопътните войски на САЩ в Кингстън, Пенсилвания. Ген. Ненов е първият български офицер, командвал Многонационалната бригада в Югоизточна Европа. След това пое и Многонационалната бригада "Кабул" в Афганистан. На 49 г. стана командир на Сухопътните войски. 

Сподели:

Коментари (0)

Киселова: Не от страх, а заради вятъра на промяната се оттегли Сарафов

Киселова: Не от страх, а заради вятъра на промяната се оттегли Сарафов

Според нея не трябва да имаме очаквания за радикална промяна в Прокуратурата с избора на новия и.ф. главен прокурор

В последния момент: служебният кабинет на Гюров пренаписа правилата в МС и оряза ключови функции

В последния момент: служебният кабинет на Гюров пренаписа правилата в МС и оряза ключови функции

Измененията вече са публикувани в последния брой на Държавен вестник и с тях се закрива важен отдел в администрацията на Министерския съвет и се ограничават правомощията на главния секретар

„Получих съобщение да се прибера“: Гл. секретар на МВР съобщи за заплаха към него

„Получих съобщение да се прибера“: Гл. секретар на МВР съобщи за заплаха към него

"В рамките на 10 минути от скрити номера в едно от мобилните приложения ми съобщиха, че докато водим този разговор, лице с прякор "Картофа", заедно с негови приближени, дават фалшиви показания срещу мен в Софийската градска прокуратура."