7 Декември, 2025

"Подкрепа" : Погрешно е получаването едновременно на пенсия и заплата

"Подкрепа" : Погрешно е получаването едновременно на пенсия и заплата

Човек трябва да получава пенсия, когато не може да работи. Изключително погрешно нещо е получаването едновременно на пенсия и заплата. Трябва да изградим такъв модел, че пенсията да гарантира нормален живот на хората и да не им се налага да работят.

Това обощи в предаването "Денят ON AIR" президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
Според него пенсионната система има други два големи дефекта - първият е непосилното, по думите му, изискване за осигурителен стаж за придобиване на пенсия, а вторият - инвалидните пенсии.

"40 години стаж при 65-годишна възраст е изключително тежко изискване. На умния и образования човек му трябва време. Въпросът с осигурителния стаж ще застане със страшна сила", предупреди гостът на Bulgaria ON AIR.

Президентът на КТ "Подкрепа" е на мнение, че осигурителната система е била лишена от 25% от своите приходи. "За да излезе НОИ 0:0 увеличението трябваше да бъде със 7 пункта. Не може да лишиш една система от 25% от собствените й приходи и да искаш тя да се развива", настоя Димитър Манолов.

Бившият социален министър Христина Христова допълни, че планирането на увеличаването на осигуровките е било неизбежно. Тя обаче постави въпроса кога ще бъдат увеличени пенсиите.

Още по темата

Пенсиите скачат с 2,4% от 1 юли 2017 г.



Според нея управляващите чувстват все по-голямо неудобство от това да знаят, че има хора, които живеят с много ниски пенсии.

"Не можем да решаваме всички социални проблеми чрез пенсионно-осигурителната система. Пенсионната система не може да функционира на каквато и да е цена. Трябва да има приемлива цена, включително мащаба на осигурителните вноски", посочи тя в студиото на Владимир Сиркаров.

Христина Христова отбеляза, че сега е моментът да се води дебат за допълнителното пенсионно осигуряване. Тя подчерта още, че е твърде рано за човечеството да въведе безусловния базов доход.

Прочети още на: http://www.bgonair.bg/denqt-on-air/2017-01-05/prezidentat-na-kt-podkrepa-horata-da-poluchavat-pensiya-ili-zaplata-no-ne-i-dvete

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”