25 Март, 2026

"Политико" подкрепя версията на „The Sunday Times” - Кристалина с шансове за шеф на ООН

"Политико" подкрепя версията на „The Sunday Times” - Кристалина с шансове за  шеф на ООН

Кристалина Георгиева може да се включи в последния момент в надпреварата за генерален секретар на ООН, пише американското специализирано издание "Политико".

Новината лансира в своя статия и американското издание „The Sunday Times”, публикувана вчера във Faktor.bg.

Една от причините за евентуалното предстоящо включване на българската еврокомисарка е желанието на много правителства да видят начело на ООН жена. 

Еврокомисар Георгиева се ползва с голяма популярност в Лондон, Брюксел и Вашингтон, отбелязва "Политико". Няколко страни, сред които Чехия, Унгария, Румъния и Албания вече са се свързали с посредници, действащи от името на Кристалина Георгиева, твърди пред "Политико" информиран източник. Той обаче не уточнява дали представителите на тези страни са разговаряли с българката директно и дали може да има номинация.

Според същия източник Великобритания е голям "фен" на Георгиева. Причина за това е опитът от работата й в Световната банка, Еврокомисията и като шеф на панел на ООН за финансиране на хуманитарни операции. Лондон смята всичко това за плюс в стремежа си за преструктуриране на 70-годишната международна институция.

В същото време изданието подчертава, че Източна Европа засега изглежда губи състезанието за генерален секретар. Досегашните кандидати от региона не впечатлили на ранния етап от кампанията, твърдят дипломати и наблюдатели на ООН.

Сподели:

Коментари (0)

Коалициата на Радев декларира събрани 147 хил. евро пред Сметната палата - имената на дарителите

Коалициата на Радев декларира събрани 147 хил. евро пред Сметната палата - имената на дарителите

Сумата е събрана от общо 108 физически лица - даренията са между 20 евро и 20 хилади евро 

Митов: Операцията, при която откриха 1.2 млн. фалшиви евро, започна при кабинета „Желязков”

Митов: Операцията, при която откриха 1.2 млн. фалшиви евро, започна при кабинета „Желязков”

Правят се спекулации, които обиждат службите за сигурност и специално ГДБОП

Андрей Гюров и Надежда Нейнски поканиха Христо Грозев да помага в борбата с хибридните заплахи

Андрей Гюров и Надежда Нейнски поканиха Христо Грозев да помага в борбата с хибридните заплахи

Той разказа за наскоро направени разкрития за руски шпиони, действали на територията на Европейския съюз, както и за новите разкрития на Организацията за забрана на химическите оръжия, че оръжейният търговец Емилиян Гебрев е бил отровен с бойно-отровно вещество от групата на „Новичок“