11 Май, 2026

Политолог: ГЕРБ ще вдигне своята относителна тежест при нов Парламент

Политолог: ГЕРБ ще вдигне своята относителна тежест при нов Парламент

В едно ново Народно събрание ГЕРБ вероятно ще вдигне своята относителна тежест, без да вдига своите електорални позиции, но вероятно ще влязат по-малко партии в парламента. Освен това е трудно да видя коя от опозиционните днес партии или партньори на управлението ще вдигне своя относителен дял в едно следващо Народно събрание.Това коментира политологът Димитър Ганев в ефира на БНР.

Според него до предсрочни избори ще се стигне през пролетта. Дотогава 11-те депутата от АБВ, които ще спрат да подкрепят правителството, ще бъдат компенсирани с гласовете на независими депутати и БДЦ, които нямат интерес от предсрочни парламентарни избори.

Димитър Ганев коментира и решението на АБВ да оттегли подкрепата за правителството на ГЕРБ. По думите му то е обвързано с избора на Корнелия Нинова за лидер на БСП "В случая г-н Първанов видя алтернатива на управлението на Борисов в лицето на Корнелия Нинова и по всичко личи, че ще се върви към единна президентска кандидатура между АБВ и БСП. Защо не и тези общи действия да прераснат в един общ ляв блок."

Политологът е на мнение, че оттеглянето на АБВ от управлението е добра новина за Реформаторския блок и Патриотичния фронт, защото отсега нататък властта ще се крепи на тях. Според Димитър Ганев доскоро управлението не е имало алтернатива, но някои от коалиционните партньори вече виждат алтернатива извън Бойко Борисов. Една от възможностите е Слави Трифонов, който ще се опита чрез референдума да натрупа политически капитал.

Сподели:

Коментари (0)

Съдът решава дали да се огласи колко струва охраната  на Делян Пеевски

Съдът решава дали да се огласи колко струва охраната на Делян Пеевски

Това каза пред БНР адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация"

Сухопътните ни войски се вкючиха в международното учение „Scorpions Legacy 2026”

Сухопътните ни войски се вкючиха в международното учение „Scorpions Legacy 2026”

Формированията, заедно с Многонационалната бригада Югоизток на НАТО, се изправят пред сложни предизвикателства, които целят укрепване на оперативната съвместимост и по-високо ниво на многонационално сътрудничество

Йотова брани Радев за цените: Не е популизъм, а битка за оцеляване

Йотова брани Радев за цените: Не е популизъм, а битка за оцеляване

„Първата задача на правителството е да изнесе реалните данни — колко струва поскъпването на живота за българите“, заяви тя