5 Февруари, 2026

Политолог: Президентът излъчва стабилност

Политолог: Президентът излъчва стабилност

Президентът се налага като фигура, която излъчва стабилност в тази ситуация и това според мен е най-важното, заявява в интервю за Агенция "Фокус" политологът Даниел Смилов. Мисля, че президентството се превръща в център на политическия живот, което е добре, защото сега така или иначе ще преминем към служебно правителство, убеден е той, като оценява високо и позитивно ролята на президента в координационните му усилия да намери някакво решение на конкретния казус по отношение на КТБ. Важните послания бяха по-скоро в дългосрочен план, относно присъединяването ни към Европейския банков съюз с идея това да действа като борд по отношение на надзора на българската банкова система. В дългосрочен план, това е положителна мярка, допълва Смилов.

Попитан какви са ползите от присъединяването на България към Европейския банков съюз, Даниел Смилов коментира, че ползите са във възстановяването на доверието в българската банкова система. Идеята е, че европейски институции ще действат като гарант, ще подобрят надзора върху българската банкова система и ще се допринесе за това, че подобни ситуации като с КТБ да не се повтарят отново. От тази гледна точка са ползите, но пак повтарям, че тези ползи биха дошли в един по-дългосрочен времеви план. Засега е важно заявлението на политическата готовност на основните политически партии в страната да действат в тази посока, заключава политологът.

Даниел Смилов коментира още думите на държавния глава след консултациите вчера, че "мощта на държавата ще бъде носочена към всички, извършили престъпления, да бъдат наказани" така: "Това би трябвало да стане. Не е в правомощията на президента да го осъществи, но той като представител на институция с огромна демократична легитимност има право да зададе това като основен политически приоритет на държавата."  Отговорност за осъществяването на такава политика ще има и следващото редовно правителство и разбира се, представителите на съдебната власт, като започнем от прокуратурата и стигнем до съда, пояснява още той.

На въпрос дали актуализацията на националния бюджет, както и този на НЗОК, ще забавят оставката на кабинета „Орешарски”, Даниел Смилов категорично заявява, че няма причина това да се случи. "Много е важно, че политиците се договориха да актуализират финансовата рамка, в която ще оперира служебното правителство. Времевата рамка пък беше вече разписана при предходни консултации. До 6 август парламентът трябва да се разпусне и това трябва да се спазва, като оставката на правителството може да бъде дадена и в този период, в който и самият Пламен Орешарски каза – около 25 юли. Не виждам основание за забавяне. По принцип оставката на правителството би могла да дойде и по-рано. Разбира се, ако обаче бъдат подготвени и предложенията за съответните бюджетни промени", коментира той.

Според Смилов ползите от присъединяването на България към Европейския банков съюз са във възстановяването на доверието в българската банкова система. Идеята е европейски институции да действат като гарант, да подобрят надзора върху българската банкова система и да се допринесе за това, че подобни ситуации като с КТБ да не се повтарят отново. От тази гледна точка са ползите, но пак повтарям, уточнява Смилов, че тези ползи биха дошли в един по-дългосрочен времеви план. Засега е важно заявлението на политическата готовност на основните политически партии в страната да действат в тази посока, заключава политологът.

Сподели:

Коментари (0)

Божанов за ужаса в "Петрохан": Преструващи се на гл. прокурори се правят на филмови критици, вместо да разследват

Божанов за ужаса в "Петрохан": Преструващи се на гл. прокурори се правят на филмови критици, вместо да разследват

По неговите думи в публичното пространство циркулират най-различни версии по случая

Бивш зам. прокурор на София: С версиите за убийствата на "Петрохан" разследването отива под храстите

Бивш зам. прокурор на София: С версиите за убийствата на "Петрохан" разследването отива под храстите

“Oбществото действително иска отговори", заяви Роман Василев. Раните по труповете показват "криминално отношение" към жертвите.

Закопчаха бургазлия, произвеждал синтетична дрога на тавана си

Закопчаха бургазлия, произвеждал синтетична дрога на тавана си

Полицаи иззеха множество наркотици от таванското помещение на жител на Бургас, превърнато в лаборатория за производство на синтетична дрога