28 Декември, 2025

Политолог: В световен мащаб тенденцията е към отказ от мажоритарната система

Политолог: В световен мащаб тенденцията е към отказ от мажоритарната система

"България се намира в предкризинсно политическо състояние, което може да е и добра, и лоша новина. Добра, доколкото може да се провери способността на институциите да демонстрират своя интегритет. Лоша, доколкото можем да се съмняваме в този интегритет", коментира пред БНР политологът Иво Маев. 

"В края на мандата си Плевнелиев търси възможности за лавиране, доколкото му позволява конституцията и да запази добри я вкус от своето управление, който държи да остави в обществото", смята политологът. 

"Отлагането на връчване на мандат от Плевнелиев в първата седмица след изборите може да бъде разчетено като стремеж на президента да потърси от действащото правителство в оставка желанието да довършат вече започнати неща. Бюджетът е едно от тези неща. Той не е толкова лош, колкото опозицията се опитва да го изкара. Политическите партии в момента не могат да се отърват от постоянното си желание да използват популистки толкова важен закон като бюджетния", заяви Маев. 

"Мажоритарната система с абсолютно мнозинство на два тура устройва големите партии и ако се вярва на резултатите от референдума – и два и половина милиона българи", каза още Иво Маев. 

"Деветте мандата от чужбина при наличието на два милиона българи навън, грубо казано, би означавало, че един депутат тежи 220 хиляди гласа сред българите в чужбина. На фона на районите в страната това е смешно", коментира той.

Според него в световен мащаб тенденцията е към отказ от мажоритарната система.

Сподели:

Коментари (0)

Режимът на Вучич: За всичко е виновен „дяволският“ ЕС

Режимът на Вучич: За всичко е виновен „дяволският“ ЕС

Депутат от СПП казва още, че „органите на ЕС никога не обсъждат и не пишат доклади за ендемичния нацизъм и усташеството в Хърватия“, използвайки пропагандните похвати на сръбския съюзник – Русия – срещу Украйна

Майстор възроди занаят, забранен със султански указ от 1821–1826 г.

Майстор възроди занаят, забранен със султански указ от 1821–1826 г.

Изработката на едно оръжие може да отнеме повече от месец – зависи от модела, украсата и сложността. При Христо всичко се прави от А до Я.

Времето на 28 декември: Ще духа силен и бурен запад-северозападен вятър

Времето на 28 декември: Ще духа силен и бурен запад-северозападен вятър

Над планините облачността ще бъде променлива, по-често значителна. Главно в Стара планина ще има превалявания от сняг