7 Декември, 2025

Полицаите излизат на протест за обезщетенията при пенсиониране

Полицаите излизат на протест за обезщетенията при пенсиониране

Полицаите започват протести заради промените в Закона за МВР, предложени от кабинета. От синдикалната федерация на служителите на министерството обясниха, че още от днес в цялата страна може да започнат предупредителни действия на служителите на министерството. Между първо и второ четене на закона ще бъде организиран голям национален протест в София.

От синдикалната федерация на служителите в МВР обясниха, че на 8-и януари тази година ръководството на МВР им е предоставило друг проект за изменение в закона за МВР, в който имало съществени разлики с приетия по-късно от МС. Синдикатите са недоволни и от липсата на диалог по приетия от МС и предложен на парламента проект за изменение в закона за МВР. Според Валентин Попов, председател на синдиката, този проект е бил обсъден със синдикатите един ден, преди той да бъде приет от правителството. Другото срещу, което полицаите протестират, са планираното намаляване на обезщетенията при пенсиониране от 20 на 12 заплати, намаляването на отпуските и създаването на агенция "Пожарна безопасност и защита на населението". Илия Кузманов обясни, че няма обяснение как министерството смята, чрез децентрализацията на пожарната, да подобри нейната ефективност. От синдикалната федерация на служителите на МВР обясниха, че те не искат за момента оставката на вътрешния министър Румяна Бъчварова, но обясниха, че това е работа на началника й. Към момента от синдикалната федерация обясниха, че решението за предупредителните протести ще бъдат взети от съответните звена на синдикалната федерация в цялата страна. Те обаче имат възможност във всеки един момент да проведат предупредителни протестни действия, стига да са готови за това.

Сподели:

Коментари (0)

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

„Напрежението през последната година не е спадало, но моето усилие беше тези процеси да протичат в рамките на НС“

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

"Подготвени са два влекача, които са готови да отидат и да го изтеглят на вече съвсем безопасно място. И разбира се, да се види какво превозва този кораб."

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Трети ден танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол.