Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в стачна
готовност заради готвените промени в закона за МВР и начина, по който се
извършва административната реформа.
Председателят на
най-големия полицейски синдикат Валентин Попов каза пред БНР, че не се
усещат сериозни опити за дебати и за сближаване на позициите по
промените в Закона за МВР, който е между двете четения в парламента.
Според Добромир Добрев от ръководството на синдиката предвидената
реформа няма правна експертиза и анализ и няма да доведе до нужния
ефект.
"Предвижда се от 1 април нататък, всеки новоназначен на
административна длъжност да бъде назначен по Закона за държавния
служител. Първо, ние не чухме никакъв анализ, какви ще бъдат резултатите
от това нещо в чисто финансово изражение. Как това ще се отрази в
перспектива на бюджета на МВР? Как ще се отрази на бюджета на НОИ? Не
чухме и един друг анализ - с какви темпове се очаква да се случи всичко
това", заяви Валентин Попов.
"Страхуваме се, че ако проблемите в
МВР продължат да се задълбочават, това крие сериозен риск за сигурността
на хората", допълни той и заяви, че ако отношението и начинът, по който
се работи в момента, останат, полицаите ще излязат на протест.
Зам.-председателят
на полицейския синдикат Илия Кузманов заяви, че законът не
решава никакъв проблем на МВР от гледна точка на подобряването на
качеството на услугата за гражданите и на условията за работа за
служителите на ведомството.
От СФСМВР предупредиха, че след като нещата не се решават в страната, ще ги изнесат на европейско ниво.
Още от България
Радев незабавно да прекрати опита да бъде закрита Комисията по досиетата
Атлантическият съвет на България (АСБ) изразява в своя позиция, че подобен въпрос не следва да бъде решаван чрез бюджетни процедури, а чрез открит законодателен процес, с активно обществено участие
"Възраждане": Отиваме самостоятелно на изборите за президент
Ако кандидатът ни е достатъчно силен и разпознаваем, той може да събере много сериозна подкрепа, особено на фона на очевидно сгромолясващото се пред нас управление на Радев, заяви Костадин Костадинов
Борисов за управляващите: Стига с тези оправдания, че някой друг е виновен
В правителството продължават да се държат като президентска институция...Копринков подрежда структурите на партията, не го подценявайте