1 Април, 2026

Половината плажове по морето са без спасители

Половината плажове по морето са без спасители

Половината от плажните ивици по морето остават без стопани този туристически сезон. Причината е, че са отдалечени, труднодостъпни или не достатъчно атрактивни за потенциалните наематели, съобщава вестник "Монитор".

От общо 109 плажни ивици по Южното Черноморие, до момента на концесия са отдадени 56, а на практика без спасители там остават 44 плажа. По Северното неохраняеми са 23 пясъчни ивици край Варна и 13 по Добруджанското Черноморие. Седем от тях са край Шабла, 4 – на територията на община Каварна и 2 – край Балчик. Очаква се броят им да намалее с 5, ако Министерството на туризма осигури спасителни постове на плаж „Дуранкулак", в т.ч. къмпинг „Космос", два поста на плаж „Шабленска тузла - къмпинг „Добруджа", един пост на „Русалка - голям плаж" и два - на плаж „Фиш-фиш - нов" в община Балчик. Един пост да бъде разположен и на плаж „Болата".

Най-голямата плажна ивица в областта, която остава без стопанин, е на морски плаж „Дуранкулак – север 1“, която е с дължина 4216 м и чиста активна пясъчна площ 64,475 дка.

Без стопани на юг са и трите екоплажове - "Иракли", „Корал" и "Бяла Карадере". Разчетите по общини сочат, че най-много ивици без спасители това лято ще има в община Царево, където неохраняеми остават 19 плажа.
Коментирай
Сподели:

Коментари (0)

Кабинетът Гюров отпуска 126 хил. евро в помощ на украинските граждани у нас

Кабинетът Гюров отпуска 126 хил. евро в помощ на украинските граждани у нас

Кабинетът „Гюров“ отпуска 126 хиляди евро за украинците в България

Тома Биков: МВР и Прокуратурата да работят в синхрон по казуса "Петрохан", за да види обществото, че има държава

Тома Биков: МВР и Прокуратурата да работят в синхрон по казуса "Петрохан", за да види обществото, че има държава

Той изтъкна, че има две версии в обществото по мистерията "Петрохан-Околчица", но и до днес не става ясно, която за МВР е водещата версия

ИТН: Иран заплаши България за самолетите на САЩ на софийското летище

ИТН: Иран заплаши България за самолетите на САЩ на софийското летище

Извънредното заседание на Народното събрание започна с твърдения от страна на "Има такъв народ" за наличие на нота от страна на Иран, адресирана до България на 18 март