"Изразяваме съжаление, че с маркетингова цел се използва трагичната съдба на над един милион души, включително десетки хиляди поляци, погубени в този концентрационен лагер.” Това е позицията на полското посолство в България, по повод обезпокоителния случай с продажба на спално бельо с нацистки символи и щампи с лагера на смъртта Аушвиц. „Оценяваме този продукт като проява на лош вкус и се надяваме, че подобни стоки, пропагандиращи злото, няма да се допускат до продажба.” се казва в позицията на дипломатите.
Концентрационният лагер е построен от нацистите на територията на Полша в периода на германската окупация по време на Втората световна война, известен като „лагера на смъртта”. Именно чаршафи с това изображение можеше да бъдат купени на цена от 70 лв. чрез популярен български сайт за електронна търговия. След разгласяването на случая, обявата беше премахната, въпреки че беше престояла повече от месец.
Още от България
Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем
Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той
Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът
Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване
Камелия Нейкова поема ключов пост: бившата шефка на ЦИК стана главен секретар на Министерския съвет
Тя ще наследи на поста Мария Томова, която беше назначена за главен секретар на Министерския съвет от служебния премиер Андрей Гюров.