9 Април, 2026

Поне 10 са жертвите в кв. Аспарухово - Варна

Поне 10 са жертвите в кв. Аспарухово - Варна

Десет души са се удавили при нечуваното наводнение във варненския квартал Аспарухово. Това каза пред БТВ шефът на полицията във Варна Николай Калчев.

Той предупреди, че се очакват още две вълни на силни валежи и посъветва хората от квартала да се качат на високо и да се пазят.

Има много наводнени къщи, удавени животни, коли са отнесени от водата, разказаха очевидци.

 Най-тежко е положението около дерето в кв. "Аспарухово", което събира дъждовните води и ги отвежда към морето, съобщи кореспондентът на Нова тв" във Варна. По думите на репортера в различните части дълбочината на дерето е между 3м и 6 м., но водата го е покрила изцяло в долната му част. "Видях да плуват хладилници и печки. Знаем, че има възрастни хора в единия край на квартала, но не можем да стигнем още до тях", разказа репортерът. И в горната, и в ниската част на "Аспарухово" няма ток, потвърдиха очевидци пред телевизията.По централната улица на квартала няма асфалт, съобщиха очевидци. Той е бил отнесен от триметрова кална вълна, тръгнала от високия скат, където е разположен ромския квартал.

По думите на Радослав Коев причина за трагедията не е само стихията.

"От години са подавани сигнали, включително и от мен, че в едно от отводнителните дерета на квартала са разполагани временни търговски обекти. Така то е престанало да изпълнява функцията и сега не е могло да поеме водата". Според Коев именно това е станало причина за образуването на кална вълна, която е заляла ниските части на кв. "Аспарухово", причинявайки щети и човешки жертви. Няколко автомобила са били влачени от водата чак до канала "Море-езеро", съобщиха други очевидци на случилото се.

Според Коев калната вълна е причинена от това, че в отводнителното дере от години са били давани разрешения за строеж на временни търговски обекти.

Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници