14 Май, 2026

Попова защити Бокова: Тя е най-добрият кандидат за ЮНЕСКО

Попова защити Бокова: Тя е най-добрият кандидат за ЮНЕСКО

Вицепремиерът Маргарита Попова защити публично кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Това стана по време на Балканската конференция "Учителските синдикати на Балканите за мир".„Ирина Бокова, която освен че е генерален директор на ЮНЕСКО, има смелостта, куража и всички качества да бъде най-добрият кандидат за генерален секретар на ООН", уточни Попова. 

"Идеята  за образованието, като мост и като съзидание за мира, е идея на организацията ЮНЕСКО, която днес се оглавява от българка, а силата на образованието, като съграждащо мир, е една от основните мисии на ЮНЕСКО, посочи Попова. Самата Ирина Бокова не присъства на конференцията, а сред присъстващите бяха вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева и председателят на парламентарната образователна комисия Милена Дамянова. 

Форумът се организира от председателя на Синдиката на българските учители Янка Такева и в него участваха представители на учителските синдикати от Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Словения, Турция, Кипър. Маргарита Попова посочи, че просветата е най-здравият мост и най-сигурната пътека за нов свят - без ожесточение, без насилие, без кървави войни, без обиди и без предразсъдъци. На този форум сме всички от Югоизточна Европа - един регион, в който доскоро имаше войни, но регион, който днес със сигурност, без всякакво съмнение, се е устремил към своето европейско бъдеще, за да го съгражда, заяви Маргарита Попова. 

Сподели:

Коментари (0)

Сияна трябва да остане последната. Когато няма справедливост, безнаказаността убива отново

Сияна трябва да остане последната. Когато няма справедливост, безнаказаността убива отново

"Вероятно ще има окончателна присъда след 7-8 години. Както в повечето подобни случаи. Аз не съм съгласен с това и няма да се примиря", казва Николай Попов

Протест срещу цигуларя на Кремъл: Путин е убиец, Репин - съучастник

Протест срещу цигуларя на Кремъл: Путин е убиец, Репин - съучастник

Протестиращите носеха български, украински и европейски флагове, също и постери, на които се виждаше цигулка, от която капе кръв - на фона на причинените от Русия разрушения в Украйна

 Мартин Димитров Това е безумно! Мерките на Радев покачват инфлацията

Мартин Димитров Това е безумно! Мерките на Радев покачват инфлацията

Той подчерта, че проблем с растящите цени действително има, но според него причините са другаде – международното поскъпване на петрола заради войната и високите държавни разходи.