Вчера следобед бе локализиран огънят по поречието на река Илиина, близо до Рилския манастир. Но продължава да гори на 2 000 метра височина. Унищожени са вече около 100 дка иглолистна гора на 120 години.
Пламъците догарят и на около 20 декара в лесопояса на надморска височина над 2 хиляди метра. Там горят нискостеблени клекови растения и изсъхнали и повалени дървета. Няма непосредствена опасност за Рилския манастир, тъй като огънят е във водосбора на Илийна река.
Другият пожар, който гори е в землището между кюстендилските села Драгодан и Цървище. Огънят обхваща над 500 дка треви, храсти и гори. В потушаването участват над 100 пожарникари, горски работници и доброволци.
Според кмета на община Бобошево Крум Маринов, пожарът е пламнал от умишлен палеж в махала Въртен Камък и бързо се е разпрострял. Погасяването ще отнеме поне още едно денонощие.
Продължава борбата с огъня и в Кочериновски Калин над село Пастра. Там горят около 20 дка борови дървета, собственост на община Кочериново, съобщава БНТ. Огънят е тръгнал от ливада, на която са горени клони.
Ако пожарът не бъде гасен с хеликоптер, има опасност той да се премести на съседното било. Там е манастирската гора, която е природен парк.
По-късно в ефира на БНР говорителят на Областната дирекция на МВР-Кюстендил Катя Табачка заяви, че има сериозни надежди днес пожарът да бъде потушен. По думите й той е локализиран от три страни. Тази сутрин от 4.00 часа екип от 60 души отново е на място, посочи тя.
Табачка съобщи, че пожарът на територията на Кочeриново и Бобошево е ликвидиран. Там нанесените поражения са 200 декара овощни насаждения, около 90 декара горски масив. Причините ще се изясняват от полицията в Дупница. Една от версиите е за небрежно боравене с огън, обясни Табачка.
Третият пожар в землището на с. Пастра е горски. Там е щабът, с участието на областния управител на Кюстендилска област и вече е направено искане за осигуряване на хеликоптер. По първоначални данни обхваната територия е около 60 декара.
Още от България
Бойко Рашков: Прокуратурата участва в омертата за „Баба Алино“, може да поискаме оставката на този и.ф. шеф на ДАНС
„Ако Невзоров участва в процеса срещу Коцев със запазена в тайна самоличност, това е хипотеза, която законът изрично посочва при какви условия тази мярка се взема. Не е ясно каква е тази опасност“, заяви той.
Форум за демократично действие: България да подкрепи санкциите срещу руския патриарх - той е един от вдъхновителите на агресията срещу Украйна
Вярно ли е, че решението да се поиска изваждането на Кирил-Гундяев от санкционния списък е взето не след консултации със специалните служби, а след допитване до българския патриарх Даниил , питат участниците във форума
Омбудсманът Делчева: Постоянно съм кандидат за служебен премиер, сега искат да бутна и главния прокурор
„Това е поредният списък, в който политиците се опитват да вкарат институцията на омбудсмана, което за мен означава, че това е поредният опит тя „да се изцапа.“