30 Април, 2026

Правната комисия в НС отхвърли ветото на президента върху АПК

Правната комисия в НС отхвърли ветото на президента върху АПК

Парламентарната правна комисия отхвърли ветото на президента върху промените в Административнопроцесуалния кодекс. Само от БСП подкрепиха позицията на Румен Радев, че законът ограничава конституционни права.

АПК, във вида, приет на второ четене от НС, бе подкрепен от депутатите на ГЕРБ, ОП и ДПС. 7 социалисти се обявиха "против" закона. Въздържали се нямаше. От Воля не се появиха на заседанието. От името на президента ветото му защити проф. Емилия Друмева, шеф на правния му съвет. Тя оспори промените в АПК по линия на таксите за обжалване, някои от които се вдигат до 70 пъти, подсъдността и закритите съдебни заседания.

"Законността не е услуга, която правовата държава предоставя на гражданите, а необходимо условие за съществуването на държавата", заяви бившият конституционен съдия. Тя укори законотворците, че с промените в АПК "принципът става изключение, а изключението - принцип". "Защо смятате, че парламентът, след като е гласувал 4 пъти по един начин, сега трябва да си промени становището", обърна се към президентския секретар шефът на правната комисия Данаил Кирилов.

От Върховния административен съд подкрепиха закона, приет от НС, и не споделят ветото. Председателят му Георги Чолаков припомни, че не за първи път се приемат такси със закон. Той припомни становището на ВАС, че таксите са принципно ниски. Чолаков припомни, че за обжалване на касационна инстанция таксата за граждани е 5 лв., а за юридически лица - 25 лв. По думите му обаче не е работа на правораздавателния орган да определя колко да се вдигнат те. Пленумът на ВАС подкрепи промените в АПК по отношение на подсъдността, не можем да споделим мотивите на президента, заяви Чолаков. "Изменението бе изцяло съобразено с решение на КС. Аз считам, че ветото на президента в точка първа е неоснователно и следва да бъде отхвърлено", призова той депутатите.

Сподели:

Коментари (0)

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Атанас Атанасов: Разделянето на парламентарната група е политическа грешка, риск за България

Божидар Божанов увери, че са положили всички усилия

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

Василев потвърди: ПП и ДБ продължават с отделни парламентари групи в общ съюз

ПП и ДБ запазват съюза си, но се разделят в парламента – Асен Василев обяви общо явяване на президентските избори и координирани политики въпреки отделни групи. Напрежение, стратегически разломи и нова политическа конфигурация в десния сектор.

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

"Продължаваме промяната" иска отделни парламентарни групи с "Демократична България"

На влизане на срещата съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев заяви, че е изключително важно ПП и ДБ да съставят единна парламентарна група, за да противодействат на концентрацията на власт