Правната комисия вдигна забраната за оповестяване на социология в деня за размисъл и в деня на вота. Предложението на ГЕРБ беше прието по време на обсъждането на промените в Изборния кодекс на второ четене, които утре трябва да влязат за гласуване и в пленарната зала.
Отпадането на забраната за социологически данни в изборния уикенд беше прието с 9 гласа на депутатите от ГЕРБ и с рамото на един депутат от Воля. От БСП гласуваха "против" и "въздържал се", а категорично срещу промяната се обявиха от ДПС и Обединените патриоти с аргумента, че оповестяването на социологически данни може да повлияе на избирателите и на резултата от вота.
От управляващата партия обаче са убедени, че отпадането на забраната ще пресече риска от дезинформация и освен това ще премахне неравнопоставеността за медиите. още при внасянето на предложението управляващите се позоваха на желанието си да пресекат неравнопоставеността при медиите, тъй като във виртуалното пространство в деня на вота от години има всякакъв вид музикални или филмови класации, под формата на които се замаскират социологически данни.
Едно съобщение от 30 минути по голяма телевизия може да обърне вота, предупреди депутатът от ДПС Хамид Хамид. Не ме карайте да нарека предложението ви лобистко, заяви зам.-председателят на парламентарната група, който остро се противопостави на промяната.
Депутатите решиха още, че след обжалване и връщане на решение от ВАС, ЦИК ще трябва да вземе за втори пък решението си с повече от половината от всички членове, а не с мнозинство от 2/3, както беше досега. Шефът на ВАС Георги Чолаков, който присъства на заседанието на комисията, се изказа в посока на промяната с аргумента, че при досегашната практика съдът и комисията си играят на пинг-понг, и само си прехвърлят решенията. Според представителите на ВАС обърнаха сега действащата разпоредба блокира решенията на ЦИК и се стига дотам комисията да не изпълнява препоръките на съда заради липсата на мнозинство. Такива случаи до момента били 13.Същият принцип ще важи и за РИК, решиха още депутатите.
Правната комисия отхвърли предложенията на ДПС за връщане на стария режим за откриване на секции в чужбина и за отпадане на принципа на уседналост, която е 6 месеца за местни и национални избори и 3 месеца за избори за евродепутати. Остава ограничението до 35 изборни секции за държави, които са извън Европейския съюз. Шефът на правната комисия Данаил Кирилов предложи да се направи изключение само за секциите на Острова заради Брекзит, но се отказа, след като от ДПС отвърнаха с искане същото да важи за САЩ, Турция, Индия и всички членки на ООН.
В почивката на заседанието, пред депутатите и медиите бяха представени машини за гласуване, изработени от Консорциум "Математици, информатици и роботици без граници" - български машини за гласуване и партньори /МИРБГ-БМГ/. Екипът е разработил три вида устройства. Стана ясно, че обществената поръчка за машинното гласуване вече се подготвя.
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."