6 Декември, 2025

Правозащитничкa: БХК елиминира "конкуренти" с цената на човешкото страдание

Правозащитничкa: БХК елиминира "конкуренти" с цената на човешкото страдание

Лидия Стайкова, която стана известна със своята доброволческа дейност в помощ на бежанците, отказа да бъде номинирана за конкурса "Човек на годината", организиран от Българския хелзинкски комитет.

"Бих искала Българският хелзинкски комитет /БХК/ да заличи номинацията ми за конкурса "Човек на годината", пише Лидия в профила си във Фейсбук.

В продължение на една година тя е наблюдавала работата на БХК като организация, наета от ВКБООН (Върховният комисар на ООН за бежанците), за да осигурява правна помощ на бежанците.

"През тази година работата на БХК в тази област не отговаряше на собствените ми стандарти за качество, но никога не съм коментирала това публично, защото съм искала, доколкото е възможно, да работим заедно. Моите опити обаче се възприемат като натиск, който пречи на работата им", пише Стайкова.

"Вероятно нямаше да споделя всички тези неща, ако не се бях сблъскала и с конкретен случай, в който бежанци, които се нуждаят от спешна висококачествена юридическа помощ, са притискани да се откажат писмено от правна помощ от БХК. Причината е, че съм привлякла за тях безплатната помощ на един от най-добрите адвокати в страната, на когото БХК писмено отказаха да сътрудничат", споделя Лидия Стайкова.

"Не е допустимо желаещите да помагат безвъзмездно да бъдат възприемани като конкуренти, които следва да бъдат елиминирани, особено с цената на човешко страдание", пише още Стайкова.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той