6 Март, 2026

Председателят на НС: Словото на Радев е прикрит израз на раздразнение заради силната европейска подкрепа за правителството

Председателят на НС: Словото на Радев е прикрит израз на раздразнение заради силната европейска подкрепа за правителството

Цвета Караянчева

Президентът по Конституция трябва да е обединител на нацията и да води диалог с останалите институции, а не да раздава обидни квалификации. Това обяви в изявление за медиите председателят на парламента Цвета Караянчева по повод критиките на президента Румен Радев към управляващите.

На брифниг, посветен на годишнината от встъпването му в длъжност, държавният глава не спести критики към управляващото мнозинство. „Парламентът се превръща в нотариат, който официализира решенията на правителството. Доверието към парламента е критично ниско”, посочи още държавният глава.

На тази критика Караянчева отговори, че всяка парламентарна група гласува спрямо своята предизборна кампания и това не „нотариат, който официализира решенията на правителството”, а отговорност към избирателите. По думите ѝ ниското доверие към Народното събрание се дължи и на „грубите и непремерени нападки” на държавния глава.

„С огромно съжаление констатирам, че катастрофичното говорене изглежда е предпочитано от държания ни глава похват. В годишния си отчет той говори за критичен период от развитието на България, за опасност от суспендиране на демокрацията и отменяне на обществения дебат за председателството като алиби за бездействие по болните теми. Естествено мрачната картина веднага беше подсилена от обвинения към Брюксел – в безразличие и липса на разбиране и съдействие. Толкова тънко прикрит израз на раздразнение заради силната европейска подкрепа за правителството – по-добре да го беше казал направо”, заяви Цвета Караянчева.
Сподели:

Коментари (0)

Гюров отговаря на депутатски питания в първия блицконтрол на служебното правителство

Гюров отговаря на депутатски питания в първия блицконтрол на служебното правителство

По неговите думи в момента се търси решение за американските самолети на летище София, както и на безпроблемното връщане на сънародници, блокирани в Близкия изток

ЦИК започна приема на електронни заявления за гласуване в чужбина

ЦИК започна приема на електронни заявления за гласуване в чужбина

От утре всеки избирател ще може да направи проверка дали фигурира в списъците за регистрации на партиите

Слънчево и безоблачно небе на запад, облаци и слаби дъждове на изток

Слънчево и безоблачно небе на запад, облаци и слаби дъждове на изток

Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад. Максималните температури ще са между 13° и 18°, в София 14°-15°