Регистър на сътрудниците на „Държавна сигурност“ и разузнавателните служби на БНА беше представен от автора на сайта agentibg.com, журналистът Христо Христов.
"Обществото не е преставало да иска архивите да се отворят и открият. Още на първия демократичен митинг през 1989 г. се заговори за отваряне на досиетата на служителите на 6-ти отдел на ДС", заяви Христов по време на срещата, на която присъстваха министърът на вътрешните работи Веселин Вучков, бившият министър на вътрешните работи Йордан Соколов, Касим Дал и Корман Исмаилов, експерти и представители на неправителствени организации.
Новият сайт представя регистъра и пълна информация за типа обвързаност с ДС, как се е развивала дейността на агента, как е реагирал на осветляването си и какви длъжности е заемал след това в държавните служби.
За последните седем години комисията, която се занимава с обявяване на сътрудниците на ДС е обявила 8 хил. сътрудници. Подготвя се обявяването и на народни предстпавители, членове на МС, банкери и журналисти. Христов подготвя около 150 досиета, които скоро ще бъдат качени в регистъра.
Председателят на Съвета за електронни медии Георги Лозанов заяви, че обратното на тайните служби са медиите и именно те трябва да работят и да оказват граждански натиск.
Още от България
Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си
"Нотата на Иран от днес не е изключение и не е само до България", разкри той.
Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова би трябвало да е от “Прогресивна България”
"Тя като че ли повтаря стратегията и тактиката на Румен Радев: казва на всички нещо, което е важно и ключово за тях", посочи политологът.
Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост
Автобусът по линия №204 е преминал през останалите ленти за движение, скъсал е мантинелата и е навлязъл в платното за насрещно движение, където удря друга мантинела. В спешното отделение на болница "Пирогов" са откарани двама пострадали.