19 Юни, 2026

Премиерът отсече: Какво е "съдебна реформа" - престъпниците да са в затвора

Премиерът отсече: Какво е "съдебна реформа" - престъпниците да са в затвора

Съдебната реформа всъщност е в това престъпниците да са в затвора. Това заяви днес премиерът Бойко Борисов, а повод за краткия му, но категоричен коментар бе случай на кражба на автомобил, извършена от мъж, който е трябвало да бъде под домашен арест.

"Ако хората очакват, вярвайте ми, реформа в съдебната система, то това е да не се случва. Това очакват хората – когато е хванат крадеца, да отиде в затвора. А не да го пуснат да си гледа колите вкъщи и през нощта да събира пари", заяви Борисов на днешното заседание на правителството, цитиран от "Фокус".

Според министър-председателя "това не може да продължава". Борисов поиска да бъде изготвен доклад за това как се охраняват поставените под домашен арест – "гривни имат ли, полицията ли ги пази, кой гарантира, че когато е домашен арест, не извършва престъпления".

Поводът за изказването на Борисов е информацията за мъж, откраднал два автомобила, докато е бил с наложена от съда мярка "домашен арест". Министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова съобщи, че мъжът е отнел противозаконно "Ауди" и БМВ. Той е на 32 години, има в досието си кражби от жилище и на моторни превозни средства и за задържането му са издадени цели 3 заповеди – една от Словения и две от Италия.

"Крадец, ама голям крадец, доказан. Защото и колите ги намериха вчера, търсен от няколко държави и домашен арест", коментира Борисов.

След като зам. правосъдният министър Вергиния Мичева – Русева коментира, че в случая съдът явно не е наложил правилната мярка за неотклонение, Борисов попита: "Въпросът е като е домашен арест, кой го пази? Трябва ли на всеки домашен арестант да сложа патрул отпред пред къщата му и да си има охрана без пари от държавата?"

Сподели:
Политико: България е одобрила износ на шпионски софтуер за разузнаването в Сърбия

Политико: България е одобрила износ на шпионски софтуер за разузнаването в Сърбия

Базираната в София компания за технологии за наблюдение Circles е филиал на израелската фирма NSO Group, която стои зад скандалния шпионски софтуер Pegasus, използван за атаки срещу политически фигури по целия свят, пише медията

Седмокласници и десетокласници са на изпит по математика - какво е новото?

Седмокласници и десетокласници са на изпит по математика - какво е новото?

За 10 клас за първи път на външното оценяване има включени задачи от интегрален тип. Промяната при седмокласниците през 2026 година е, че имат 15 минути повече, за да се справят със задачите.

Зеленски: Предложих на България да започне работа по специално споразумение за дронове

Зеленски: Предложих на България да започне работа по специално споразумение за дронове

Страните са обсъдили и подготовката на украинско-български консултации с цел разработване на общи инициативи

Коментари (0)