24 Декември, 2025

Президентът: Нека случаят “Марковска” ни бъде за урок

Президентът: Нека случаят “Марковска” ни бъде за урок

Президентът подчерта, че в действията си се ръководи от два основни принципа - да не влиза в политически игри и комбинации и да се ръководи от Конституцията. 

„Затова категорично заявявам, че ще слушам хората, но и ще спазвам духа на Конституцията", каза Росен Плевнелиев.

На 16 ноември държавният глава осуети полагането на клетва от Марковска като член на Конституционния съд, напускайки церемонията. Изборът й за член на КС от квотата на Народното събрание предизвика остра реакция от страна на Европейската комисия и от там дори заплашиха страната ни с допълнителен мониторингов доклад.

Плевнелиев изтъкна, че е било повече от ясно, че избраната за съдия Марковска няма да бъде приета от българите. По думите му в Конституционния съд трябвало да влязат най-добрите, най-достойните и тези, в чийто морал няма и капчица съмнение.

Държавният глава е убеден, че предвид ситуацията, парламентът има задачата и отговорността да вземе мъдро решение.

Нека това, което се случи, ни бъде за урок, завърши Плевнелиев.

 

 

Сподели:

Коментари (0)

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Проф. Павлов: 2025 г. бе лоша за българо-македонските отношения, вината е на Скопие

Очаквам още по-голямо засилване на стремежа на режима на Мицкоски, подобно на Груевски преди години, да се разграничава историята на Македония от тази на България, което е някакъв абсурд от гледна точка на историческата наука, казва още историкът

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Румяна Коларова: Не изключвам МЕЧ, "Величие", "Възраждане" и БСП да работят за идеите на Радев

Политическият пейзаж в България отново се раздвижи след подадената оставка на кабинета