13 Април, 2026

Проф. Чуков: Атентаторът в Истанбул е висш пилотаж - имал е цел и стратегия

Проф. Чуков: Атентаторът в Истанбул е  висш пилотаж - имал е цел и стратегия

Ислямска държава пое отговорността за атентата в Турция на връх Нова година. Те дадоха и обяснение на подобен тип атака - правят го защото всички мюсюлмани, които приемат християнски традиции – честването на Нова година, те също са неверници. Това е послание срещу всички, които се борят срещу Ислямска държава. Този коментар направи по БНТ проф. Чуков по повод последния кървав инцидент в Истанбул, където при стрелба в елитен нощен клуб бяха убити 39 човека.

Арабистът обясни, че джихадистите имат два типа частни самоубийци – едните, които просто слагат колана с експлозивите и се взривяват, и други, така наречените наримаси – стратегически самоубиец.

Този тип камикадзета имат задача, и няма значение дали ще останат живи или ще бъдат убити. Такъв е случаят с атентатора в Истанбул. Този тип атентатори са висш пилотаж – ясна цел, добра планировка и импровизация. От чисто професионална точка този човек е изключително интересен – той идва не от Сирия, а получава нарежданията си от Рака, идва от Иран, и това ще бъде проучвано от турската страна. Тоест, това е един незащитен фланг по отношение на конфликта в Близкия изток, посочи професорът.

По думите му това, което се случва в Ислямска държава, е битка на разузнавателните сили – за предизвикване на десертьорство сред ИС. Така се появяват и ловците на глави, които се опитват да насочат джихадистите към лица, които са контролирани. Един контролиран арабин струва – 5 000 долара, а един чужденец е 10 000 долара, които се разпределят. Тоест, ИД вече се разпада, тя рано или късно ще бъде прогонена. Но тези хора са носители на невероятни разузнавателни тайни за структурите в техните държави – тоест, всеки германец и французин са невероятно богатство за службите в европейските страни. Тук се разделят интересите на турците и европейците, доколкото едните искат да бъде елиминирана ИД, а  турците правят опит да  включат в джихадистите в Ефратски щит. Тук много важна е ролята на задкулисието, което се опитва да се справи с ИД, но тя се оказа много костелив орех, изтъкна още проф. Чуков. 

Сподели:

Коментари (0)

Откриха дрон със снаряди в плавателен съд до плажа в Синеморец

Откриха дрон със снаряди в плавателен съд до плажа в Синеморец

Групата за разузнаване, обозначаване, извличане, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси от военноморската база беше активирана по заповед на командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов

Слънце и облаци, по-облачно над планините, с лек полъх от юг

Слънце и облаци, по-облачно над планините, с лек полъх от юг

Ще духа слаб, след пладне умерен вятър от изток-югоизток.  Максималните температури ще са между 13° и 18°, за София – около 16°.

Николай Попов: Аз съм баща, завинаги!

Николай Попов: Аз съм баща, завинаги!

"Има си Бог. Той ще ме съди, а не фалшиви месии, крещящи в хор."