"За тази година не би трябвало да има проблеми с финансирането на държавата. Държавният бюджет е гласуван, финансирането за тази година е одобрено от парламента, така че за тази година не би следвало да има проблем. Става въпрос за тези 16 милиарда, които би трябвало да бъдат гласувани като програма за следващите три години. Това са доста пари и действително правителството би трябвало да даде обяснение за това защо ги взима, каква е стратегията, по какъв начин се е стигнало точно до тази сделка с тези банки и т.н. В момента имаме свръхпредлагане на международните финансови пазари, има много банкови групи, които предлагат подобни услуги", коментира пред БНР проф. Ганчо Ганчев, декан на Стопанския факултет на Югозападния университет.
Проблемът с финансирането на външния дълг е дълъг, още от 2009-а година, подчерта проф. Ганчев.
"Международната конюнктура е благоприятна за емитирането на дълг. Значителна част от ресурсите, които отиваха за финансиране на Русия, сега са спрени и се пренасочват към Източна Европа. И действително, има свръхпредлагане на средства и много страни предоговарят или ползват нови заеми", смята проф. Ганчев.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство