Шефката на Катедрата по дерматология, венерология и алергология във ВМА проф. Мирослава Кадурина е подала рапорт за напускане, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.Оттам уточниха, че рапортът е придвижен по съответния ред, но тя все още не е освободена от длъжност.
По-рано днес стана ясно, че Кадурина е обвинена в престъпление по служба. Тя е пусната срещу парична гаранция от 10 000 лева. Според обвинението в периода 29.11.2004г. -10.09.2014г. проф. Кадурина е превишила правата си, като е извършила служебни действия в нарушение на Закона за лечебните заведения и Правилника за устройството и дейността на Военномедицинска академия. Деянието е извършено с цел да набави имотна облага за себе си и за „ДЕРМА – ПРИМ- МК" ООД, на което е мажоритарен собственик. В качеството си на длъжностно лице във ВМА, проф. Кадурина е предоставила на „ДЕРМА – ПРИМ- МК" ООД ползването на шест медицински апарати, собственост на ВМА, свободно и неограничено във времето. Предоставила е на същото дружество, без правно основание и безвъзмездно, ползването на пет апарата, собственост на ВМА, на обща стойност 671 403 лв.
Обвинението посочва още, че Кадурина е възлгала на служители на Клиниката по дерматология и венерология в работното им време, да изпълняват процедури на пациенти на „ДЕРМА – ПРИМ- МК" ООД с апаратура, собственост на ВМА. От своя страна пациентите са заплащали възнаграждение на търговското дружество, а не на ВМА.
В началото на февруари Военна прокуратура повдигна обвинения и на бившия директор на Военномедицинска академия ген.-майор Стоян Тонев - за умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни за ВМА договори. Впоследствие той подаде оставка като депутат и напусна председателското място в здравната комисия заради скандалните разкрития на БТВ за периода, в който бе начело на ВМА
Още от България
Динамично време, с краткотрайни превалявания и гръмотевични бури в планините
Максималните температури ще са предимно между 25° и 30°, в София – около 26°.
НС прие на второ четене законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г.
За тази година за изплащане на всички видове пенсии и добавките към тях са предвидени 13,503 млрд. евро, което е със 1,179 млрд. евро повече спрямо 2025 г.
МС одобри предложение за минни ловци и Меморандум за разбирателство с военните министерства на Кралство Белгия и Кралство Нидерландия
Проектът предвижда придобиването на общо седем кораба тип „минен ловец. Те разполагат със съвременно оборудване за откриване, класифициране, идентифициране и унищожаване на мини и миноподобни обекти