9 Март, 2026

Проф. Константинов: 135 000 гласа вкарват партия в парламента

Проф. Константинов: 135 000 гласа вкарват партия в парламента

Около 135 000 гласа ще са достатъчни, за да се вкара партия в парламента, смята проф. Михаил Константинов, математик и дългогодишен член на ЦИК.

Проф. Константинов цитира мнението на социолозите, според които има повишен интерес към изборите, който заедно със задължителното гласуване вероятно ще изкара около 4 милиона българи до урните. Избирателите в страната по списък на НСИ са 5,9 милиона. Тези в чужбина - още 1,1 милион.

Ако гласуват 4 милиона души, прагът за влизане в парламента ще е 160 хиляди гласа. Ако до урните отидат само 3 милиона души, той ще падне на 120 хиляди гласа. Но тъй като има недействителни гласове, които са в рамките на до 5%, а 4-процентната бариера, се пресмята на базата на действителния вот, прагът за попадане на една партия в Народното събрание най-вероятно ще бъде около 135 000 гласа, смята проф. Константинов.

Сподели:

Коментари (0)

И заместник-кметът по културата напуска екипа на Терзиев

И заместник-кметът по културата напуска екипа на Терзиев

Благородна Здравкова е седмият заместник, който напуска - не се съобщава какви за причините

Три дрона са засечени над летището в София, полет от Брюксел е забавен

Три дрона са засечени над летището в София, полет от Брюксел е забавен

В събота по обед, заради дрон, самолет идващ от Лондон, принудително кацна в Пловдив, а в следобедните часове заради друг дрон полет от Кьолн беше пренасочен към във Варна

Президентът връчи орден "Мадарски конник" I степен на аржентинския посланик

Президентът връчи орден "Мадарски конник" I степен на аржентинския посланик

Н. Пр. Алехандро Сотнер Майер получи държавното отличие за заслуги за развитието на двустранните отношения между столиците на България и Аржентина