По думите му правителството работи под огромен стрес. Въпреки това за психическата му устойчивост може да му се постави една „нестабилна тройка”, добави още професорът.
Според него е дошъл моментът, в който всеки трябва да отстъпи - и управляващите, и протестиращите. Без това отстъпление няма как да се обединим, а обединение много ни е нужно, коментира още Константинов.
Проф. Константинов е убеден, че избирателната система се нуждае от ревизия. Според него има три варианта за нова изборна система. В два от тях се предвижда да има мажоритарен избор на половината от народните представители. Това означава смяна на елитите, което обаче не е в интерес на днешните управляващи, смята математикът.
Партиите в НС не искат да бъдат сменени елитите. Депутатът ни мисли, че е в Народното събрание до живот, че ще векува там. Истината е, че принципът трябва да е следният - отиваш в парламента за 4 години, свършваш някаква работа и си заминаваш".
Попитан какво направи и какво не през първите 100 дни правителството, Константинов отговори, че положението на хората няма да се оправи веднага, икономиката пък е твърде инертно нещо, за да стартира от днес за утре.
„Българската икономика трябва да се оживи, да се определят националните приоритети и да помогнем на тези клонове, които считаме за перспективни", смята той.
Според Константинов битката с монополите се води бутафорно. Извадени са едни дървени мечове и се размахват по сцената. А фокуси с цените са били възможни при социализма.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство