27 Февруари, 2026

Проф.Михаил Константинов разкритикува методиката за изчисление на мандатите

Проф.Михаил Константинов разкритикува методиката за изчисление на мандатите

„При определени разпределения на гласовете по избирателни райони публикуваната в Изборния кодекс методика за изчисление на мандатите не работи”, каза проф.Михаил Константинов на първото заседание на Изборния борд към Министерския съвет. Това предаде БГНЕС.

Математикът поска от ЦИК още сега да обясни как ще процедира при подобни случаи, за да не се стига до спорни ситуации и казуси. "Възможно е заради един единствен мандат, за който не знаем дали е в Благоевград или Силистра, да сринем доверието в изборния процес", предупреди професорът.

Михаил Константинов съжали, че при приемането на Изборния кодекс той предложил методика, която решава този проблем, но точно това "парче" от изборния закон не било прието. "Поправката е съвсем малка и казва какво се прави, ако това се случи", поясни математикът.

Сподели:

Коментари (0)

Министърът на земеделието: Продажбата на хижа "Петрохан" е извършена необичайно бързо

Министърът на земеделието: Продажбата на хижа "Петрохан" е извършена необичайно бързо

"От друга страна, ИАГ се е държала изключително професионално през цялото време, правили са проверки и предписания са издавали, така че в техните действия и умисъл от 2022 г. насам ние нямаме абсолютно никакви съмнения", каза Христанов 

Николай Нанков: Няма заложена бомба от кабинета "Желязков" с цената на водата (Видео)

Николай Нанков: Няма заложена бомба от кабинета "Желязков" с цената на водата (Видео)

Ако служебният регионален министър не спре поскъпването на водата, значи просто се разиграва театър за пред публиката

София Андреева, фенката на Калушев:  Ако ме намерите самоубита, да знаете, че нямам такива намерения!

София Андреева, фенката на Калушев: Ако ме намерите самоубита, да знаете, че нямам такива намерения!

В хижата има тунел, водещ към Северна България. Така е построена през 80-те години на миналия век. Била е замислена като тренировъчен център за разни организации", казва тя