16 Януари, 2026

Прокуратурата е внесла обвинителния акт срещу Гриша Ганчев и сина му

Прокуратурата е внесла обвинителния акт срещу Гриша Ганчев и сина му

Прокуратурата е внесла в специализирания наказателен съд обвинителния акт срещу шефа на "Литекс" и "Петрол" на 30 декември – последния работен ден за 2014 година, съобщава "24 часа".

Освен Ганчев са обвинени още 9 души, сред които и синът му Даниел. Има нови трима, освен първоначално обвинените, които ще застанат пред Темида. От специализираната прокуратура са потвърдили пред изданието, че мегаделото вече е в съда, но са отказали подробности.

Гриша Ганчев сам е поискал делото да бъде гледано в съда или да се прекрати, защото са минали повече от две години, откакто е обвиняем.

Прокуратурата обвинява по захарната афера 10 души – с трима повече от първоначалния брой участници в престъпна група за данъчни престъпления и за използване на сила или внушение на страх при сделки. За престъплението законът предвижда от 3 до 10 години затвор.

Синът на Ганчев и още шестима бяха арестувани през май 2012 година по обвинение за укриване на ДДС при сделки със захар. 

Сред задържаните бяха Милко Талев – шеф на фирма, купувала захар от заводите на "Литекс", както и изпълнителни директори в компанията на Ганчев. Той беше подведен под отговорност за заплахи към бившия директор на НАП Красимир Стефанов. Задържаните бяха освободени след няколко месеца.

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".