16 Януари, 2026

Прокуратурата призна: Не сме си свършили работата по делото “САПАРД”

Прокуратурата призна: Не сме си свършили работата по делото “САПАРД”

„Естествено, че не сме си свършили работата. В едно от решенията си, съдът казва, че "прокуратурата си е поставила изключително високи доказателствени стандарти, тоест тя е тръгнала да доказва две различни производства - предикатното престъпление и прането на пари, в същото време си е поставила висока летва на доказателствен стандарт, да го направи и в едно от тези производства", заяви Цацаров, цитиран от „Фокус".

„Тактическите решения по това дело не са най-правилните. Не искам да звуча, че като главен прокурор съм най-добрият специалист, който ще преценява, но от моя гледна точка, нещата не са били обмислени, както трябва. Може да говорим за тактически грешки, но това е проблем на всички ни и ние си го признаваме. Трудно е, когато застанеш пред колеги, особено от Мюнхен, които са работили по този случай, да кажеш - „Всичко ни е наред", кое ни е наред, то приключи", каза главния прокурор. Той заяви, че не иска да дава оценка на хора, които са работили по делото преди него. 

„Делото вече е разделено, какво мога да направя, това не е пластилин, за да го съберем в едно сега", обясни Цацаров. 

Попитан - защо медиите са разбрали тайно от Мюнхен, че делото за „САПАРД" е влязло в съда, Цацаров каза: „Защо да сте разбрали тайно? Между двете дела има връзка, едното дело е за пране на пари, а другото е, за така нареченото предикатно престъпление. Поради тази причина, тактическо правилно е едното да изчака развитието на другото. Не можеш да гониш пране на пари, без да си гонил предикатното престъпление. Ако едното е, все още някъде и чака произнасяне от Върховния съд, тактически делото като го внесеш, какво ще постигнеш. Чакаме произнасяне от Върховния съд". 

 

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".