Прокуратурата протестира пред Върховния касационен съд (ВКС) оправдателното решение на Софийския апелативен съд (САС) по делото за 6-те отказа на Цветан Цветанов да разпореди специално разузнавателно средство. Това заяви днес главният прокурор Сотир Цацаров на откриване на учебната година в Института по правосъдие, пише Дневник.
Бившият вътрешен министър беше осъден на първите две инстанции на 4 години затвор за това, че е отказал прилагане на СРС-та срещу бившия шеф на РЗБОП - Велико Търново Орлин Тодоров, както и още двама души, като е поставил под исканото от съда разрешение 6 пъти "НЕ!!!".
ВКС обаче върна делото на САС поради съмнения в безпристрастността на съда. Когато делото отново стигна до САС, Цветанов беше оправдан по всички обвинения. Решението пресслужбата на съда обосновава със събрани нови доказателства и разпитани свидетели.
Срещу Цветанов бяха заведени още две дела - за длъжностно присвояване, както и за неупражнен контрол над звеното за подслушване. И по двете беше оправдан.
От самото начало на процеса срещу бившия вътрешен министър защитата му и известни юристи твърдят, че става въпрос за лична атака срещу политика от ГЕРБ, защото престъплението, в което е обвинен, е консумирано през години на прехода от всички министри на МВР преди и след него.
Още от България
Ангел Найденов за "Безмер": Настава една политическа истерия, когато изпълняваме договорите си
"Нотата на Иран от днес не е изключение и не е само до България", разкри той.
Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова би трябвало да е от “Прогресивна България”
"Тя като че ли повтаря стратегията и тактиката на Румен Радев: казва на всички нещо, което е важно и ключово за тях", посочи политологът.
Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост
Автобусът по линия №204 е преминал през останалите ленти за движение, скъсал е мантинелата и е навлязъл в платното за насрещно движение, където удря друга мантинела. В спешното отделение на болница "Пирогов" са откарани двама пострадали.