6 Декември, 2025

Прокуратурата: Стрелецът от Лясковец не е луд, може да носи отговорност

Прокуратурата: Стрелецът от Лясковец не е луд, може да носи отговорност

Стрелецът от Лясковец Петко Петков, който през март се барикадира в дома си и уби един командос, а трима рани, не е луд и може да носи наказателна отговорност. Това показва съдебно-психиатрична експертиза по делото, съобщи вчера зам. главният прокурор Борислав Сарафов.

Петков гърмя с ловното си оръжие по спецполицаите, които бяха пратени да го задържат, след като той отправил закани за убийство към ученици от близкото училище.

Делото срещу Петков е на финалната си права. Предстои събраните доказателства да му бъдат предявени и да се внесе обвинителен акт в съда.

“Не сме запознати с експертизата и не мога да я коментирам. Очаквам да получим призовка за предяваване на материалите”, каза Иво Пазарджиев, един от адвокатите на Петков. Той представлява задържания заедно със сина на бившия русенски прокурор Люлин Матев - Филип.

Стрелецът от Лясковец вече е преместен от психиатрията в общите помещения на затвора в Ловеч. Чувствал се добре, завързал нормални отношения с останалите затворници и с персонала.

“Повечето му симпатизират и се съмняват, че е убил баретата. Дори надзирател сподели при едно от посещенията ми, че акцията е била изключително зле организирана и той е жертва на системата”, каза Пазарджиев.

Междувременно от името на майката на Петко - Стефанка Савова, е заведено дело в Горнооряховския районен съд за обезпечаване на доказателства. Тя има намерение да съди държавата за нанесени щети за около 5000 лв. в жилището при операцията по залавянето на Петко.

“Вече е определено вещо лице, което да оцени щетите. Огледът трябва да бъде направен до 10 септември, защото делото е насрочено за 24 септември”, каза Пазарджиев. Ответната страна по иска е вътрешното министерство.

“МВР изпрати писмени възражения, но те бяха отхвърлени от съда и делото бе образувано. Смятаме, че има прекомерно използване на сила. Нищо не е налагало, след като Петко е бил ранен и арестуван, да се трошат врати при огледа”, твърди юристът.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

Христо Гаджев: България е шестата най-бързо развиваща се страна в ЕС, вот на недоверие за икономиката е неопрадван

“Да си спомним къде бяхме точно преди 1 година. След изборите през октомври миналата година през декември месец ние още не можехме да си изберем председател на Народното събрание.”

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Божанов: Целта на новия протест е да се съберат много хора - управляващите да разберат, че трябва да подадат оставка

Той отново упрекна МВР в бездействие.

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

Надежда Нейнски: Има опити протестът да се употреби срещу демокрацията и европейския ни избор

„Украйна се бори за своята територия, нация, за своите деца, а когато се бори за своето съществуване, един народ може да покаже истински героизъм.”