1 Май, 2026

Променят закона заради небостъргачите в София

Променят закона заради  небостъргачите в София

Те ще са в източния и западния край на града, в центъра ще са до 50 м.

Промени в Закона за устройство и застрояване на Столична община ще регламентират високото строителство в столицата. Новите текстове бяха изготвени и внесени в парламента по спешност, тъй като в досега в закон имаше пролуки, които инвеститорите използваха, обясни за телевизия „Европа“ главният архитект на София Здравко Здравков. Какво още се предвижда в новите тексткове?

Икономическият растеж у нас дава все повече възможности на инвеститорите в строителството. Според главния архитект на Столична община Здравко Здравков обаче се наблюдава тенденция строители да търсят пролуки в закона, за да направят сградите си по-високи и с повече площ от приемливото.

„Именно затова се наложи в спешност да се внесат предложения, които да дадат ясни регламенти в зоните, където липсваха височинни или ограничения във височина, така че да създадем определени визуални коридори, които да гарантират, че в посока планината няма да се изграждат толкова високи сгради, и да изтеглим високото застрояване в двете посоки – там, където естествено се е формирало – около Интерекспо център и метростанцията и в западно направление след продължаване на метрото от метростанция „Люлин“ до Околовръстното – да се даде възможност за развитие на второ сити“, обясни главнияут архитект на София:

В останалите зони на столицата се въвеждат ограничения на височината на новите сгради. В центъра тя ще е до 50 метра, в широкия център – до 75, а в кварталите – до 125 метра.

Въз основа на закона за устройство и застрояване на София ще бъде изготвена и наредба, която ще изисква транспортно обследване на всяка сграда, която привлича голям трафик. Тоест колко автомобила, в кое време ще се насочват към съответната сграда или ще си тръгват от нея Това ще се извършва чрез компютърни симулации.

„В момента те се анализират единствено като гариране и паркиране. А тези сгради влияят в един доста голям периметър в града, и в тази връзка създаваме такива изисквания да контролираме начина на придвижване, достъп до такава сграда, начини за зареждане, изобщо влиянието й върху целия градски организъм“, твърди арх. Здравко Здравко

В новия закон са предвидени и по-високи санкции за собствениците на сгради-паметници на културата, които не полагат достатъчно грижи за тях.

„Но за в бъдеще трябва да се работи и по механизма за създаване на мерки, които стимулират собствениците, защото само с тоягата не може, трябва да се намери и моркова“, твърди той

Сподели:

Коментари (0)

Костадинов се вживя в борец за истината: Ще бъдем острието в парламента

Костадинов се вживя в борец за истината: Ще бъдем острието в парламента

Лидерът на "Възраждане" направи анализ какво е различното в новия парламент и кои са техните приоритети

Христо Панчугов: Вчера не видях опозиция в парламента и това е притеснително

Христо Панчугов: Вчера не видях опозиция в парламента и това е притеснително

Според него заявката на ГЕРБ за „конструктивна опозиция“ означава подкрепа за част от управленските решения, което размива още политическите линии

Президентът с пролетарски популизъм: Нужни са смели политици, които да гарантират достойни условия за труд и доходи

Президентът с пролетарски популизъм: Нужни са смели политици, които да гарантират достойни условия за труд и доходи

Недопустимо в 21 век у нас да има толкова много "работещи бедни", казва Илияна Йотова, чието служебно правителство постигна за април инфлация от 6%