17 Юни, 2026

Протестиращи: Пипнаха ни настоящето и бъдещето, няма да ни пипат и историята!

Протестиращи: Пипнаха ни настоящето и бъдещето, няма да ни пипат и историята!

Протест срещу подготвяните нови учебни програми, от които отпадат определени произведения, се провежда в Карлово, Смолян и Варна. В Карлово протестът за почна в 12,00 ч. с възрожденски песни пред паметника на Васил Левски. В него участват хора от цялата страна, облечени с народни носии. Организатори са национално дружество „Традиция“ и кметът на града Емил Кабаиванов.

„Пипнаха настоящето на децата ни, пипнаха бъдещето, но няма да позволим да пипнат историята“, каза Георги Попов, воеводата от сдружение „Хайдути“ – Пловдив. „Няма да дадем да погубят историята на народа“, каза млада участничка в протеста от сдружение „Хайдути“.

„В образованието, вместо да се набляга на такива емблематични произведения, като „История славянобългарска“ и „Даваш, ли, даваш, балканджи Йово“, те се неглижират. Вместо да се възпитава в патриотизъм и родолюбие, наблюдаваме тенденция за отпадане на такива светли и героични мигове от нашето минало и заменянето им с по-посредствени произведения“, каза друг член на сдружението.

Около стотина патриоти е включиха в протестното бдение, организирано от сдружение „Родопски хайдути“ в Смолян. Шествието тръгна от Хаджичоневата къща в смолянския квартал „Устово“, която е седалище на родолюбивата организация. Протестиращите развяха трибагреници и разпънаха плакати с надписи „Еничарите – вън от МОН.

„Ние, като граждани, трябва да кажем „СТОП!“ на това политиците да се занимават с българската история и по всякакъв в начин да се опитват да използват родолюбието. Думата патриот е толкова оцапана, че ме е срам. Оцапана е от хората, които използват историята за политически цели“, каза пред събралите се на площада граждани председателят на сдружението Манол Ружинов. Протестът бе подкрепен от млади патриоти от Момчиловци, граждани, шефове на институции в Смолян.

Сподели:
Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасада с друго от фасада показва, че работят старите схеми

Божанов за рокадите в Здравната каса: Смяната на едно лице от фасада с друго от фасада показва, че работят старите схеми

Депутатът от ДБ счита, че е резонно ПБ да изтегли номинацията на Асен Меджидиев за подуправител на Здравната каса

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

2 трамвая се сблъскаха на кръстовище в София, има пострадал

През този месец имаше още 2 инцидента с трамваи. На 4 юни малко дете и още трима души пострадаха при челен сблъсък на 2 трамвая в столицата.

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Мариан Маринов е новият и.ф. директор на Националната следствена служба

Борислав Сарафов подаде оставка от този пост. Членове на колегията отбелязаха, че ситуацията е без прецедент и се е наложило ВСС да действа, след като и.ф. главен прокурор не е предложила кандидат и никой от сегашните заместници в НСлС не е дал съгласие да заеме поста

Коментари (0)