6 Декември, 2025

Протестиращите с домати вдигат наздравица, готвят нова атака в неделя

Протестиращите с домати вдигат наздравица, готвят нова атака в неделя

Петимата протестиращи, арестувани тази сутрин, след като замеряха депутатите пред парламента преди началото на пленарния ден, са с обвинения за хулиганство и мярка за неотклонение - подписка.

След излизането си от ареста групата дигна наздравица, а един от инициаторите - Димитрин Вичев, обяви че готвят нова протестна атака в неделя от 15 часа пред сградата на МВР - София.

Единадесет души се събраха тази сутрин пред парламента и замеряха с домати, яйца и лук народните представители, за да подкрепят Николай Колев – Босия. Той е с наложена 500 лв глоба за дребно хулиганство - хвърляне на домати, въпреки че е бил оправдаван през юни от Софийския районен съд с тезата, че това действие е форма на граждански протест.

Организатор на подкрепата за Босия е Манол Глишев, който публикува и дълъг списък с причините за "Томатината", сред които основни са недоволство от работата на депутатите, "провалът на съдебната реформа", и приемането на новия Закон за НСО.

Петима души бяха арестувани, след като един от 11-те пазители на реда бе уцелен с яйце. Сред тях бяха Манол Глишев и Николай Колев - Босия. Часове по-късно вече трима от тях имат обвинение по чл. 325 от НК, за хулиганство, съпроводено със съпротива срещу орган на властта. За това ги заплашва лишаване на свобода до 5 години.

Други двама, тези, които с уцелването на полицай с яйце предизвикаха ареста, са получили и обвинение по чл. 274а, ал. 3 от НК - за опетняване на полицейската униформа, за което могат да получат до 1 година затвор.

Петимата са освободени от ареста тази вечер около 8 ч.

Сподели:

Коментари (0)

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Напусналият ПП Александър Русинов: Готви се нова сглобка

Той добави, че от месеци забелязва несъответствия в поведението на ръководството, но чашата е преляла след последното заседание, проведено вечерта преди масовите протести.

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

Румен Петков: Кирил Петков трябва да носи отговорност за призивите протестиращите да тръгнат към политическа централа

"Закриването на Комисията по досиетата е закъсняло, а едни 10 милиона просто си отлитат. Няма причина БСП да променя позицията си за Комисията „Сорос“, смята той