30 Март, 2026

Провал на преговорите между МВР и синдикатите, протестът продължава

Провал на преговорите между МВР и синдикатите, протестът продължава

Днешните преговори на синдикатите с МВР се провалиха и протестите на полицаите ще продължат.

"Разбрахме се, че не се разбрахме", лаконичен беше Попов, който обясни пред журналисти, че те категорично не са съгласни с "модифицирания" пакет на финансовия министър Владислав Горанов..

На срещата в МВР днес синдикатите са разговаряли с министър Румяна Бъчварова, зам.-министрите Цвятко Георгиев и Красимир Ципов, в присъствието и на главния секретар на МВР Георги Костов.

По време на разговорите е станало видно, че има разминаване от предложението, което обяви днес премиерът Борисов. След заседание на Министерски съвет днес стана ясно, че част от промените в социалните придобивки ще важат само за новопостъпилите служители в МВР, а тези, които са в заварено положение ще имат правото да получат до 20 работни заплати при напускане на системата. На срещата в МВР обаче станало ясно, че служителите промените ще хванат и служителите, които имат до 10 години стаж.

Синдикатите не са съгласни и с отпадането на добавката за прослужено време. По думите им това означава замразяване на доходите на служителите.

9 областни дирекции на полицията са подали заявление за протест днес. Очаква се в София да има и още спонтанни протести, за които обаче няма разрешение от общината.

За 8 ноември е планиран национален протест пред парламента от 13.00 часа. Протестите са подкрепени от шестте синдиката в МВР заедно със синдиката на служителите във затворите.

Междувременно стана ясно, че военните ще се включат в протестите на полицаите.

"Доходите намаляват почти с 10%, обезщетенията също се намаляват драстично. Този подход, който правителството този път отговорно е приело, е в разрез с разговорите, с обещанията, които те дадоха. Да, ние сме съгласни, че е необходимо да бъдат извършвани реформи, но реформите не бива да бъдат извършвани с цената на намаляване на социалния и професионалния статут на хората от отбраната и сигурността", коментира Тодор Воденов от синдиката "Отбрана" на КТ "Подкрепа".

Все още не е приключило заседанието на извънредния Съвет по отбрана, свикан от военния министър Николай Ненчев, на който да се обсъдят предложенията на финансовия министър Владислав Горанов и опасенията, че вероятно те ще доведат до масово напускане и на военни, въпреки призивите на шефа им.

Сподели:

Коментари (0)

Асен Василев: Чух се с Радев и го поканих на лидерски дебат, за Борисов знаем, че го е страх

Асен Василев: Чух се с Радев и го поканих на лидерски дебат, за Борисов знаем, че го е страх

"Не може да говориш, че ще бориш олигархията, а да разчиташ на хора, свързани с нея“, коментира той

Христо Грозев: Не само Русия опитва да влияе в България,  а също Иран и Китай

Христо Грозев: Не само Русия опитва да влияе в България, а също Иран и Китай

Той подчерта, че модерната дезинформация не винаги цели директна подкрепа за определена партия, може нейната цел е хората изобщо да не отидат до урните. Като най-ефектив

Андрей Гюров: Някои хора в страната много силно се страхуват от честните избори

Андрей Гюров: Някои хора в страната много силно се страхуват от честните избори

Не е разговарял с Румен Радев, но го познава и се е виждал с него по работа в качеството си на председател на ПГ на ПП-ДБ, а след това и на подуправител на БНБ. "Голяма избирателна активност ще е успех за служебния кабинет", заяви той