Българите дълго време твърдяха, че баба Ванга се е наричала българка. Копие от паспорта й обаче показва, че тя е живяла в България, но по националност е заявила, че е македонка, пише македонското електронно издание "МК нюз".
Според статията снимка от паспорта била публикувана в интернет от страна на ОМО "Илинден"-ПИРИН. В него е записано:
Баба Ванга (Вангелия Пандева Гущерова) е родена през 1911 г. в Ново село, Струмишко.
Изданието разказва, че като дете Ванга станала жертва на силна буря – силният вятър я вдигнал от земята и я носил дълго време, след което била открита затрупана с пясък и камъни.
Поради инцидента загубила зрението си и започнала с нейните пророчества, заради които става известна не само на Балканите, а и в целия свят.
По-късно тя сключила брак в региона на Рупите (Петричко), Пиринска Македония, която след Балканските войни влиза в състава на България.
"Поради тази причина Баба Ванга има български паспорт, но както се вижда от него до края е останала македонка", коментира изданието.
Това не е първият случай, в който македонски медии твърдят, че някой българин е македонец. До момента за македонци са спрягани още футболистът Димитър Бербатов, Дилма Русев и други исторически личности.
Близки на пророчицата са възмутени от поредната манипулация, свързана с баба Ванга, която излиза в македонска медия. Те са категорични, че паспортът, който е основно доказателство за произхода на светицата, не е актуален. Самата Ванга винаги се е смятала за българка и никога не е претендирала да бъде македонка.
Още от България
Докато рицарите на българщината не влязат в историята, престъпни идеологии ще тровят децата ни
И точно защото ги няма в историята заради робите на Москва, младите хора стават удобна почва на отровните стрели на вражеската пропаганда
Анкета: Успешни ли бяха първите 100 дни на кабинета "Радев"?
Изтекоха 100-те дни от управлението на кабинета на Румен Радев. Каква е оценката на гражданите за управлението му досега
Шишков: Предстои спиране на тока и водата в Баба Алино, издават се заповеди за събаряне
"230 са актовете за сгради, които нямат подробен устройствен план"