18 Юни, 2026

Р.Петков: След фала с ДАНС Станишев да си ходи

Р.Петков: След  фала с ДАНС Станишев да си ходи

 

Според него изборът на Делян Пеевски е била изключително груба грешка от страна и на самия Делян Пеевски, но най-вече от страна на социалистическата партия и председателя й Сергей Станишев.

Още вчера изрично подчертах, че тук трябва да говорим за отговорност. В телевизионно интервю вчера Станишев каза, че знае как се носи отговорност, каза Петков, коментира Петков.

Той приема днешното оттегляне на г-н Пеевски като много мъжка постъпка, тъй като видя какви са обществените нагласи, видя какво напрежение предизвика това парламентарно решение.

Според мен от гледна точка и на институциите, които са ангажирани с интересите на националната сигурност, и от гледна точка на интереса на общество и държава, той взе правилното решение да се оттегли, подчерта ексминистърът. 

Петков посочи, че вчера сме били свидетели на едно изключително мощно изригване на обществото срещу БСП. Но у него остава впечатлението, че Сергей Станишев лично е мотивирал чрез натиск министър-председателя да направи предложението за г-н Пеевски в пленарна зала, посочи Румен Петков. 

Така че ако Станишев иска да запази остатъците на човешко и политическо достойнство, това е личен негов въпрос, разбира се, трябва да се оттегли. Ако има партийно мислене и иска да помогне на БСП в тази изключително тежка кризисна за нас ситуация, той трябва да обяви още днес декларативно оттеглянето си от поста председател на партията, за да не й тежи и за да не продължава нагнетяването на омраза и напрежение срещу нас по площадите и оттам и обществото като цяло. Това, което видяхме вчера, е равнимо само с изключителното противопоставяне в началото на 90-те години, каза още Румен Петков.

По-рано през деня обаче  от близкото обкръжение на Станишев се появи неофициална информация, че лидерът на партията обмисля да се оттегли и е споделил намерението си в тесен кръг.

Дарик обаче посочва, че Станишев напълно отхвърля такава стъпка. Междувременно във фейсбук депутатът от левицата Георги Кадиев поиска оставката на Станишев, за да има БСП.

Очаква се по-късно през деня БСП да излезе с официално становище по повод готовността на Пеевски да се оттегли от председателското място в ДАНС.

 

Сподели:
Окончателно гласуване по удължителния закон за бюджета с дълга от 3,8 млрд. евро

Окончателно гласуване по удължителния закон за бюджета с дълга от 3,8 млрд. евро

Мотивите на Министерския съвет са, че дългът е необходим поради нуждата от финансиране в заключителната фаза на проектите по Плана за възстановяване и устойчивост

„Да кажем, че знам“: Демерджиев с шокиращ намек за Петьо Еврото

„Да кажем, че знам“: Демерджиев с шокиращ намек за Петьо Еврото

Готви ли се бомба с разкритията за скандалния следовател! За това загатна шефът на МВР

15-годишен шофьор и още 4 деца пострадаха в катастрофирала в стълб кола

15-годишен шофьор и още 4 деца пострадаха в катастрофирала в стълб кола

Лек автомобил, управляван от 15-годишно момче, се е удари в стълб в Горна Оряховица. Пострадал е шофьорът, двама 14-годишни и двама 12-годишни пътници.

Коментари (0)