В своята реч пред общото събрание на ООН българският президент Румен Радев призова за действие в период, в който светът е изправен пред невиждани предизвикателства.
Радев говори за световните конфликти, като изтъкна нуждата от цялостен подход на ООН.
Той посочи, че страната ни подкрепя стратегията дипломация за мир.
Президентът коментира и ситуацията в Източна Украйна, като повтори позицията на България за бързо и пълно прилагане на споразуменията от Минск, които по думите му нямат алтернатива.
Президентът изложи и позицията на България по въпроса за ядрените оръжия като изтъкна ангажиментите на страната ни към Споразумението за неразпространения на ядрените оръжия.
По въпроса за Сирия държавният глава заяви, че политически диалог под ръководството на ООН е единственият възможен начин за подобряване на ситуацията в Сирия.
Румен Радев спомена и историческо значимото споразумение за ядрената програма на Иран от 2015 г., като каза, че прилагането му е от изключителна важност за регионалната и глобалната сигурност, съобщава БНР.
Президентът заяви, че страната ни прилага балансиран подход спрямо миграцията, който включва спазване на международните хуманитарни норми и ефективното опазване на границите.


Коментари (0)