Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ” се връща в ремонтираната сграда в кв. „Модерно предградие”. Министърът на културата Вежди Рашидов е издал заповед за поетапното възобновяване на учебния процес в сградата на училището на ул. „Баба” № 16. Докато в сградата на Класическата гимназия в „Модерно предградие” се извършваха строително-ремонтните дейности с евросредства в размер на 2,116 млн. лева, учениците от НГДЕК бяха временно настанени в бившето 13-то основно училище на ул. „Св. Св. Кирил и Методий" № 63 до Женския пазар в София, гласи съобщение, публикувано от Министерството на културата, предаде БТВ.
„След края на ремонта вече няма никакви пречки нормалният учебен процес да бъде възобновен в най-скоро време в изцяло обновената и реновирана с европейски средства сграда на НГДЕК на ул. „Баба” № 16, която днес предлага и далеч по-добри условия както за учениците от Класическата гимназия, така и за работа на преподавателския състав на елитното училище”, продължава съобщението.
След като учениците се преместят, сградата на бившето 13-то основно училище на ул. „Св. Св. Кирил и Методий” № 63 до Женския пазар ще остане като филиал на Класическата гимназия. В него ще се провежда профилираното обучение на учениците от 11-ти и 12-ти клас на НГДЕК, а целта е да се използва пълноценно и капацитетът на преподавателите от СУ „Св. Климент Охридски” и от БАН.
„Филиалът дава възможност също така в перспектива да се пристъпи и към въвеждане на по-ранен прием на ученици в престижното учебно заведение, с оглед на засиления интерес към класическото хуманитарно образование”, продължава съобщението.
Докато течеше ремонтът на гимназията, избухна скандал, тъй като ученици, родители и учители не се разбраха къде да се установи училището. Едните смятат, че то трябва да е в центъра на града, защото в крайния квартал е изолирано и деградира. Другите обаче мислят, че Женският пазар е опасно за децата място, а сградата на 13-о училище застрашава живота им.
Заради липсата на решение имаше опасност Министерството на културата да трябва да върне средствата за ремонта на Брюксел, защото според европейските изисквания обектът трябва да се ползва 5 г. по предназначение, т.е. от учениците от това, а не от друго училище.
Още от България
Татяна Буруджиева: Вицепрезидентът на Йотова би трябвало да е от “Прогресивна България”.
"Тя като че ли повтаря стратегията и тактиката на Румен Радев: казва на всички нещо, което е важно и ключово за тях", посочи политологът.
Шофьорът на автобус, катастрофирал на „Цариградско шосе“, има 4 фиша за превишена скорост
Автобусът по линия №204 е преминал през останалите ленти за движение, скъсал е мантинелата и е навлязъл в платното за насрещно движение, където удря друга мантинела. В спешното отделение на болница "Пирогов" са откарани двама пострадали.
Техеран: Българските управляващи трябва да понесат отговорност за опасното решение, което превръща страната им в съучастник на САЩ и ционисткия режим
Говорителят на външното министерство на Иран Есмаил Багаи заяви на седмичната си пресконференция днес, че Техеран знае, че България преди време е дала разрешение на американските ВВС да разположат свои самолети на летище София, които да бъдат използвани във войната срещу Иран,