6 Декември, 2025

Райчев: Не вярвам в пълзящата конспирация, няма център за насаждане на омраза и скандали

Райчев: Не вярвам в пълзящата конспирация, няма център за насаждане на омраза и скандали

Задават се нови избори – партиите започват да се бият по нов начини и да се прегрупират по нов начин. Това прогнозира в ефира на БНТ социологът Андрей Райчев.

По думите му местните избори са приключили изненадващо. Очакванията да се смени коалицията не са се сбъднали, защото нито Реформаторския блок е загубил катастрофални, нито ДПС спечелиха очакваното обществено доверие.

ГЕРБ набра много власт и в такъв случай опозицията губи функциите си, а вътрешните борби започват да вземат връх. Вътре в ГЕРБ има ясно изразени две крила, които се конкурират за власт, влияние и какво ще направяг в политическата среда. Но те действат подмолно, те се бият само под масата, коментира социологът.

Социологът обаче не вярва в пълзящата конспирация в България след местните избори. Подобни неща той не одобрява, но това е типово за България. Със сигурност обаче няма един чичко, който стои и  командва, няма и център, от който да се насажда омраза и да предизвиква скандали. Има едни плъхове, които бягат – от място, където е влажно и тъмно, към място светло и сухо, което е много измамно, метафорично описа ситуацията у нас след местните избори.

Що се отнася до последните атаки срещу Плевнелиев, социолотът не смята, че те идват от хора, руски шпиони, защото много хора го мразят абсолютно безплатно. И проблемът не е във фигурата на Плевнелиев, а в позицията, която зае – особено по отношение на Русия.

Президентът трябва да стои по в центъра, но той излезе на крилото – той е най-крайният български политик, за разлика от Борисов, по отношение на Русия. Според мен той сам се постави в тази позицията, защото иска да повтори мандата. Но все още не знае дали ГЕРБ ще го подкрепи за втори мандат, смята Райчев.

Социологът е убеден, че оцеляването на ЕС не зависи от Русия. ЕС става все повече множество от страни и прилича повече конфедерация. Но нашата НАТО-ска идентично не може да бъде подложена на съмнение. Според Райчев обаче Украинската криза е резултат от Сирийската – когато Русия подкрепи Асад, тогава избухна Майдана. Вече обаче стана ясно, че Сирийският въпрос е нерешим за руснаците, и Украйна увисна, защото едното е майка на другото, коментира Андрей Райчев. 

Сподели:

Коментари (0)

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Страната има нужда от структурни реформи, не от подобрения - за това обаче е нужен мандат, мнозинство в парламента.