17 Юни, 2026

РБ: В управата на БНБ без хора, позволили фалити на банки

РБ: В управата на БНБ без хора, позволили фалити на банки

Реформаторският блок постави условие за подкрепа на следащия гуверньор на БНБ. "Реформаторите са категорични, че няма да подкрепят за подуправители на БНБ, хора, в чиито мандати е допуснат фалит на банкова институция", заяви депутатът Димитър Танев от парламентарната трибуна.

Повод за коментара е, че народните представители от ГЕРБ, АБВ и ДПС отхвърлиха с нула гласа "за" и с гласуване "против" и "въздържал се" предложението при избор на подуправители на БНБ да бъде въведено задължителното изискване те да не са участвали в ръководството на Централната банка в мандат, по време на който е допуснат фалит на банкова институциия. Със "за" предложението гласуваха депутатите от РБ и Патриотичния фронт.

"От доклада на временната анкетна комисия за фалита на КТБ става ясно, че ръководството на БНБ носи своята отговорност за фалита на четвъртата най-голяма банка в България - фалит, който струва на българските данъкоплатци близо 3,5 милиарда лева. Законът за БНБ и правилата, които приемаме днес, забранява на лица, които са членове на управителни или надзорни съвети на фалиралла банкова институция да бъдат кандидати за подуправители на БНБ. Но няма ограничение за лица, които са били в управителния съвет в БНБ, в чийто мандат е допуснат фалит, да бъдат отново кандидати за място в ръководството на Централната банка. Не можем да си позволим следващ провал, заяви Димитър Танев.

Сподели:
Петрова за отказа да подкрепим санкциите срещу руския Кирил: Само символични са

Петрова за отказа да подкрепим санкциите срещу руския Кирил: Само символични са

За Европа обаче моралът и ценностите не са само "символични", а основополагащи

Георги Георгиев: България излиза от Сивия списък за пране на пари - огромен успех!

Георги Георгиев: България излиза от Сивия списък за пране на пари - огромен успех!

Страната ни е изпълнила 40 от общо 40 специфични препоръки на международната организация FATF

ВСС назначи Мариан Маринов за изпълняващ функциите директор на НСлС

ВСС назначи Мариан Маринов за изпълняващ функциите директор на НСлС

Не са постъпили предложения за избор на титулярен директор

Коментари (0)