2 Май, 2026

Реформаторите искат по-ниски такси за парите в пенсионните фондове

Реформаторите искат по-ниски такси за парите в пенсионните фондове

Таксите за управление на парите на гражданите в универсалните пенсионни фондове да бъдат намалени. За това ще настояват Реформаторите, заяви съпредседателят на Парламентарната група на РБ Найден Зеленогорски.

По думите на Зеленогорски пари в универсалните пенсионни фондове се управляват с до 5% такса върху годишната стойност. Реформаторите смятат да предложат тази такса да бъде поетапно намалена до 3% или до 2%.

По неговите думи желанието е да се направи реформа, която да гарантира нормални пенсии, съобразени с качеството на живот.

Найден Зеленогорски потвърди за поетия ангажимент до края на март да бъде предложена обща актуализирана стратегия, подкрепена от ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ, за пенсионната реформа.

"Продължаваме да твърдим, че е съвсем логично и нормално в България да има конкуренция между универсалните пенсионни фондове", посочва реформаторът и припомня, че от РБ са против идеята за прехвърляне на парите от УПФ в НОИ, тъй като в НОИ няма лични партиди.

"Това означава, че има опасност парите на гражданите да потънат, вместо да им гарантират сигурни средства за лични пенсии."

В Реформаторския блок смятат да предложат на ГЕРБ да се създаде и държавен пенсионен фонд, който да се конкурира на общи основания с УПФ, които съществуват в момента.

Сподели:

Коментари (0)

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Мартин Димитров: Асен Василев собственоръчно разцепи ПП и ДБ - предупредихме го да не го прави

Димитров подчерта, че след този развой „Демократична България“ трябва ясно да поеме по собствен път и да се утвърди като силна дясна политическа сила

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Кабинет в сянка: само Румен Радев знае имената на новата власт

Списъкът с министри се пази в тесен кръг, докато в публичното пространство циркулират имена за ключови ресори – от финансите до вътрешните работи

С тържествена заря-проверка в Панагюрище отбелязахме 150-годишнината от Априлското въстание

С тържествена заря-проверка в Панагюрище отбелязахме 150-годишнината от Априлското въстание

Ритуалът, считан за най-тържествената форма на военен церемониал, отдаде почит на личностите, посветили живота си на свободата на България