17 Януари, 2026

Реформаторите пак без ясна позиция за скъпото билетче в София

Реформаторите пак без ясна позиция за скъпото билетче в София

В поредната важно и противоречиво гласуване в СОС – относно поскъпването на цената на билета на градския транспорт в столицата, Реформаторите за пореден път не изразиха ясна позиция. Те гласуваха „въздържал се“ относно предложението за премяна на Наредбата за градски транспорт.

Гласуването мина с общо 6 гласа „за”, всички от ГЕРБ. Двама се въздържаха и двама се обявиха против, а отсъстваше един от съветниците на РБ. За момента не става ясно защо от РБ не заемат принципна позиции още в този начален етап, предвид че липсва детайлен икономически анализ за нуждата от подобно поскъпване. Повечето столичани и гости н аграда са на мнение, че такава мярка ще има обратен ефект - а именно все по-голямо отдръпване от обществения транспорт за сметка на личните автомобили.

Единствено общинският съветник Георги Славчев коментира публично случая във Фейсбук. „Заявявам позицията на "Политическа група 5" в СОС, че ние сме против покачването на цената на билета и ще гласуваме ПРОТИВ в зала. Нещо повече, ние предлагаме интегриран подход за градския транспорт и изработването на Устойчив план за градска мобилност на София, а не работа на парче. В наредбата, която беше гласувана днес по време на заседанието на транспортната комисия има текстове и предложения, които подкрепям. За това днес гласувах въздържал се за приемането на наредбата. Когато се гласува в СОС цената на билета, както аз така и "Политическа група 5" ще гласуваме против.“ категоричен е той.

Докладът за промяна на цените беше представен от председателя на транспортната комисия Екатерина Йорданова, която е вносител. "Това, което предлагаме, експертите, което ни предлагат, трябва детайлно да го обсъдим. Да обърнем внимание, че не се предлага промяна на цената на картата, на преференциалната карта, като и двата вида документа заедно представляват 85% от пътуващите в града. Да обърнем внимания на факта, че транспортните средства се модернизират. Всички нови превозни средства са климатизирани, нископодови", обоснова се Йорданова. 

В крайна сметка предстои крайното решение да бъде взето на следващо заседание на комисията. В крайна сметка предстои крайното решение да бъде взето на следващо заседание на комисията.

Сподели:

Коментари (0)

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Как да изпратим топлина на Украйна - милиони са на тъмно и студено при ледени температури

Сдружението на украинските организации в България „Мати Украйна“ събира помощи за бедстващите.

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

Анастасия Мозер: Трябва да надживеем сянката на ДС, нужни са защитници на демокрацията

По думите ѝ е жалко, че в момента няма личности на политическия хоризонт в България и това се отразява на състоянието на политиката. "По време на прехода имаше личности - Стефан Савов, Иван Костов, който направи много за България и за прехода, много смело го направи."

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

БНБ: Към днешна дата са изтеглени 58% от левовете

Към момента в обращение са пуснати евробанкноти и евромонети на обща стойност над 4.3 млрд. евро.