"В България има една голяма рафинерия и по-малки. Очевидно една малка рафинерия дава на бизнесмена Марешки бензин и той почти без печалба продава, за да нахрани народа с две риби и пет колонки". Това заяви пред Нова ТВ депутатът Емил Димитров-Ревизоро.
"Когато в България има кризисна ситуация, има резерви. Дори когато 25% не влязоха, никой не го разбра и усети. Кажете как с една колонка щяхте да нахраните България. За какъв монопол говорим", попита той. "В момента по 3 пъти на ден се докладва какви са цените и се дават сведения на централата", каза той и отрече да има картел.
"Очевидно от години нещо пречи на истинската конкуренция", бившият икономически министър Трайчо Трайков. Ако имаме само една фабрика за сглобяване на китайски коли, това не значи, че трябва да караме само скъпи китайски коли. Пазарът е либерализиран, следователно трябва да има конкуренция. Ако нещо бяга като патица и прилича на патица, значи е патица. Задачата на КЗК е да намери патицата. Истинска конкуренция се появява, когато някой намали цените с 20-тина ст, защото това е истинската цена, смята той. Оттук нататък няма какво да се крие и завоалира, трябва да се действа в интерес на обществото, каза Трайков.
Не се сравняват цени на едро и на дребно, а подобни цени на чуждестранни клиенти. Това дори не е основното. Рафинерията по-скоро има неконкурентни практики, противоречащи на пазарните правила. От рафинерията до дистрибуторите горивата не идват директно. Те се продават от рафинерията на друга фирма - Лукойл България, която винаги е на печалба, тя продава на дистрибутори, обясни Трайков. На всички им е изгодно да се настройват доброзорно по най-високите цени.
Още от България
И 13-ият пореден кораб със слънчоглед от Аржентина е с наднормени пестициди
Българската агенция по безопасност на храните установи наличие на активните вещества пиримифос-метил, малатион и делтаметрин
Иван Иванов: Твърдението на г-н Шишков е невярно, по време на мандата ми няма плащане за „Хемус“
На 6 февруари аз съм издал заповед, с която съм забранил всякакви индексации, всякакво поемане на разходи, платено е от служебния кабинет при г-н Найденов, заяви бившият регионален министър
България и съюзници демонстрират военни умени на летище Чешнегирово
В учението участват сили и средства от Военновъздушните сили на България, Австрия, Белгия, Словакия, Словения, Сърбия, Унгария и Швейцария