9 Април, 2026

Роми от Бургас дължат 100 хил. лв. за вода - спряха им я и те се оплакаха в Брюксел

Роми от Бургас дължат 100 хил. лв. за вода - спряха им я и те се оплакаха в Брюксел

Над хиляда роми от бургаският квартал “Победа” са без питейна вода от три месеца. Причината са неплатени сметки към ВиК-Бургас. Заради липсата на питейна вода ромите са подали жалба в Европейската комисия.

От там веднага са изпратили писмо до община Бургас, с което настояват администрацията да обясни, защо се е стигнало до тези крайни действия.

От община Бургас и ВиК-дружеството са предприели драстични мерки спрямо десет къщи в квартал „Победа“, чиито обитатели не са си плащали водата. Оказва се, че тези абонати дължат на дружеството 100 хиляди лева.

“Няколко пъти ги подканвахме да си плащат водата, задълженията са доста сериозни. Заедно с ВиК преустановихме подаването на вода. В момента водата е спряна в доста къщи и те са се оплакали от това, че не им даваме възможност да ползват питейна вода . Пак да повторя питейна вода не се ползва, защото не се плаща", обясни кметът на Бургас Димитър Николов.

В община Бургас пристигна писмо от евродепутата от „Зелените“ Ромео Франц. Той настоява администрацията да пусне питейната вода в квартала.

“Надявам се натиска от страна на ЕП да е в полза на законността. Доколкото знам, в Германия, ако ползваш вода или електричество, ти го спират по същия начин. В България трябва да следваме правилата и те трябва да бъдат еднакви за всички", коментира Николов.

От общината и ВиК – Бургас отказват да прилагат двоен стандарт и да опростят задълженията на нередовните платци в квартал „Победа“. Те са са категорични, че няма да пуснат водата докато задълженията не бъдат погасени.

          
Сподели:

Коментари (0)

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Премиерът: Надявам се примирието между САЩ и Иран да бъде спазено

Андрей Гюров изтъкна мигновеното отражение на примирието върху международните цени на петрола – спад до 94-95 долара за барел.

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

Борисов: Либерални среди уронват авторитета на България пред Брюксел и Вашингтон

По време на срещата си с жители на Обзор Борисов изведе като основен проблем забавянето на указа след проведения референдум за отделяне на населеното място от община Несебър

 Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Кмет се опитва да „възстановява“ концлагера „Белене“ в нарушение на решение на МС, което не е изпълнил

Да съхраним паметта за жертвите на комунизма, като създадем национален държавен музей, при което да бъде взето мнението на жертвите и техните наследници