16 Април, 2026

Росен Пленвелиев с изказване за бежанците пред ООН

Росен Пленвелиев с изказване за бежанците пред ООН

Президентът Росен Плевнелиев ще направи обръщение пред юбилейната 70-та сесия на Общото събрание на ООН, която ще се проведе в Ню Йорк от 28 септември до 3 октомври 2015 г. В изказването си президентът Росен Плевнелиев ще акцентира върху актуалните проблеми на европейските държави, произтичащи от безпрецедентния миграционен натиск към границите на Европейския съюз. Президентът ще апелира за обединяването на държавите членки на ЕС около обща политика и следването на общ подход за справяне с това предизвикателство.

В рамките на юбилейната сесия на Общото събрание, президентът Плевнелиев ще призове участниците за потвърждаване на основните принципи, върху които е изградена ООН – зачитане на суверенитета, териториалната цялост и ненарушимостта на границите на отделните държави. Темата е сред водещите приоритети на българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа, което страната ни пое преди два месеца.

От трибуната на Общото събрание българският държавен глава ще отстои и позицията на страната ни за спазване на принципа на географски и регионален баланс при избора на нов Главен секретар на ООН. Досега този висш пост на Организацията не е бил заеман само от представител на регионалната група на държавите от Източна Европа.

Всякакви други интерпретации по тази тема категорично не отговарят на истината. Припомняме, че прессекретариатът на държавния глава Росен Плевнелиев винаги е отворен да отговаря на журналистически въпроси.

Сподели:

Коментари (0)

Пакистан се опитва да задържи САЩ и Иран на масата на преговорите

Пакистан се опитва да задържи САЩ и Иран на масата на преговорите

Двуседмичното примирие изтича на 22 април. Пакистан и Иран обсъждат днес в детайли съобщенията между Иран и САЩ, разменени от 12 април насам с цел удължаване на прекратяването на огъня.

Борисов: Понесохме пасиви от компромисите ни, но сме вътре в Еврозоната и Шенген, а ПВУ се отпуши

Борисов: Понесохме пасиви от компромисите ни, но сме вътре в Еврозоната и Шенген, а ПВУ се отпуши

Стигнахме до парадокса премиерът да каже, че бюджетът, който предложихме, не му харесва и аз да кажа, че това е бюджет, който не бих го гласувал, каза лидерът на ГЕРБ

Всяка уважаваща себе си партийна листа задължително трябва да включва...

Всяка уважаваща себе си партийна листа задължително трябва да включва...

Общественичка с популярна кауза – забраната на всички ваксини, протести срещу 5G мрежата, борба срещу кемтрейлс