8 Юли, 2026

Росен Плевнелиев: Не трябва да чакаме кризите пред телевизорите, а да действаме

Росен Плевнелиев: Не трябва да чакаме кризите пред телевизорите, а да действаме

"В ООН да бъде създадена система за ранно идентифициране на кризи с цел опазване на законността и правата на човека". Това каза президентът Росен Плевнелиев по време на среща на високо равнище на тема „Нови визии за партньорство и съседство в Европа“, цитиран от Фокус. Конференцията е под патронажа на държавния глава и се организира от Фондация „Център за политически диалог Петър Стоянов“ и Международния център „Низами Ганджави“. 

„Нестихващите конфликти в Сирия, Близкия Изток и Северна Африка застрашават живота на милиони хора. Разрастващият се екстремизъм, който не познава граници, е сериозно предизвикателство за международната общност. Влошаващата се хуманитарна ситуация в няколко конфликтни зони принуждава милиони хора да напуснат домовете си, да „опаковат” живота си в куфар и да поемат по трудния и в някои случаи смъртоносен път към спасението”, коментира Плевнелиев. Той подчерта, че стотици хиляди души стоят на прага на Европа, протегнали ръка за помощ, борещи се за правото си на живот, а от това се възползват политически партии, които се възползват от страховете на хората. „Езикът на омразата, расизмът, популизмът и агресивният национализъм отново се засилват в Европа. Всички тези предизвикателства надхвърлят националните граници и ни призовават към решителни действия – заедно, смело и в световен мащаб”, заяви Плевнелиев. 

„Не бива да чакаме кризите да се появят на телевизионния екран, за да действаме. Крайно време е да се борим с причините, а не с последиците. Всяка криза има своето начало и може да бъде проследена до начална фаза, когато някой е нарушил върховенството на закона и правата на човека”, посочи той. „Изводът е елементарен – за да предотвратим развитието на бъдещи кризи, е необходимо в ООН да бъде създадена система за ранно идентифициране на кризи с цел опазване на законността и правата на човека. Не бива да чакаме кризите да се появят на хоризонта, да ни засипят, трябва да действаме навреме и проактивно”, каза още Плевнелиев.

Сподели:
Радев от срещата на НАТО: България ще подкрепя финансово Украйна

Радев от срещата на НАТО: България ще подкрепя финансово Украйна

Страната ни се превръща във важен фактор на стабилност в критичния и стратегически важен за Алианса Черноморски регион, коментира премиерът

Мартин Владимиров: „Боташ“ трябва да стане част от вертикалния газов коридор от Гърция към Европа и Украйна

Мартин Владимиров: „Боташ“ трябва да стане част от вертикалния газов коридор от Гърция към Европа и Украйна

България има изключителна възможност. Турция е най-големият регионален енергиен хъб в региона и страната ни може в бъдеще да се превърне в този транзитен хъб, за който така сме си мечтали от толкова години, смята енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията.

 Парламентът избира председател на Държавна агенция „Разузнаване“

Парламентът избира председател на Държавна агенция „Разузнаване“

В предложения дневен ред на парламента за тази седмица е включен и проект на решение за приемане на процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидат за председател на Държавна агенция „Национална сигурност“, изслушването му в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избирането му от Народното събрание

Коментари (0)