18 Август, 2026

Ройтерс: Доверието в Борисов се срива, ГЕРБ се отдалечава от втори мандат

Ройтерс: Доверието в Борисов се срива, ГЕРБ се отдалечава от втори мандат

Неуспехът на правителството да се пребори ефективно с корупцията намалява преднината на партията на премиера Бойко Борисов ГЕРБ пред опозиционната БСП преди изборите през юни.

Като рискове за страната се изброяват спадът на подкрепата за правителството, вялата икономика, корупцията и престъпността. Ройтерс подчертава, че въпреки това ГЕРБ остава водещ политически фактор.

Агенцията припомня скандала с избора на конституционни съдии, който също подкопа доверието в правосъдната реформа, предприета от правителството.

Предстоящият референдума за "Белене" не помага за популярността на управляващите.

Ройтерс напомня неотдавнашно социологическо проучване, според което нито ГЕРБ, нито БСП ще имат мнозинство в следващия парламент, в който вероятно ще влязат до 5 партии.

Друг по-общ въпрос е дали в изборната година правителството ще се въздържи от щедри разходи, които могат да увеличат бюджетния дефицит.

Трети процес, който ще се наблюдава в България, е дали в страната ще се преборят с престъпността и корупцията и дали ще има осъдителна присъда срещу висш държавен служител. Това вероятно няма да се отрази на пазарите в краткосрочен план, но ще бъде сигнал към инвеститорите, че в България ще е по-лесно да се прави бизнес, посочва още Ройтерс.

 

Сподели:
Демерджиев:  Петрохан е пресечна точка на много интереси

Демерджиев: Петрохан е пресечна точка на много интереси

Той открои имена като Искра Фидосова, политически и институционални връзки и „огромни парични преводи“, които според него трябва да бъдат проверени

Нов протест в Пловдив иска държавата да продължи  съдебната битка за Панаира

Нов протест в Пловдив иска държавата да продължи съдебната битка за Панаира

Демонстрацията е факт въпреки съобщението от Министерството на финансите, че министър Гълъб Донев е внесъл заявление във Върховния касационен съд (ВКС), с което потвърждава държавния интерес по делото

Борисов:  Като разбраха, че  Димитър Николов  ще ги бие на президентските избори,  дадоха "Евровизия" на Бургас

Борисов: Като разбраха, че Димитър Николов ще ги бие на президентските избори, дадоха "Евровизия" на Бургас

"Лятната ни столица по наше време беше средище на срещи на най-високо ниво - от Ердоган, през Жан-Клод Юнкер, Дейвид Камерън, Орбан", заяви още той

Коментари (0)