3 Януари, 2026

Румен Петков: Оповестяването на заплахата към премиера е непремерена стъпка

Румен Петков: Оповестяването на заплахата към премиера е непремерена стъпка

Не би трябвало да се дава такава публичност на заплахи, отправени към премиера Борисов. Това е непремерена стъпка. Няма практика назначаването на държавна охрана на депутат да се оповестява на пресконференция. Министърът на вътрешните работи и премиерът могат да наредят на главния секретар на МВР да направи това.Това каза за БНР Румен Петков от АБВ, който е и бивш министър на вътрешните работи, във връзка със заплахата за живота, отправена към премиера Бойко Борисов и опасенията за покушение срещу депутата от ДПС Делян Пеевски.

"Заплахата към премиера е изключително сложен въпрос и аз съм сигурен, че службите ще вземат мерки, но трябва да кажа, че не се прави така. Заплахи е имало срещу много български политици в последните 25 години и никога не им се е давала такава публичност. Това е непремерена стъпка. Затова и слушаме, че вървят анализи, че това е пиар мероприятие. Обществените поръчки, които министър-председателят се удари в гърдите, че ги прекратява, като същото това негово правителство ги е провело преди това с обяснение колко са чисти, почтени и необходими. Като има съмнения - да извади списъка на хората, които са провели процедурите. Да бъдат уволнени на база на тези съмнения и да вървим като държава напред", заяви Петков.

Той обясни, че не се чувства достатъчно информиран, за да коментира заплахата, но обясни: "По този начин поднесено на обществото, не искам да си помисля как изглеждаме в очите на посланиците и какви доклади пишат те на своите правителства за атмосферата в България. Изглеждаме, без съмнение, ужасяващо."

По повод другата оповестена информация за заплаха към депутата Делян Пеевски, Петков коментира: "Не разбирам и не приемам защо главният секретар на МВР е дал пресконференция, на която се обявява, че на депутата Делян Пеевски се налага държавна охрана. Някой му е казал да я даде тази пресконференция. Това не е професионален подход и няма такава практика." По думите му, министърът на вътрешните работи и премиерът могат да наредят това.

Всяка заплаха към премиера трябва да се коментира сериозно, но не трябва да ѝ се дава такава гласност, за да може по оперативен път службите да достигнат до нейния източник. Това каза и експертът по национална сигурност Симеон Иванов. Той обаче се надява това да не е резултат от скалъпена пиар акция: "Не знам кой ще си позволи да извърши заплаха срещу премиера, изпращайки му куршум или патрон, защото това е доста несериозно. Не се прави така. Ако искаш да извършиш нещо, първо трябва да свалиш бдителността на охраняваното лице."

Според него не е работа на МВР да дава информация чрез пресконференция за поставянето на охрана на депутата Делян Пеевски.

"Това е много необмислена постъпка."

Сподели:

Коментари (0)

Бойко Борисов: Нека Радев влезе в политиката да го попитаме за "Боташ"

Бойко Борисов: Нека Радев влезе в политиката да го попитаме за "Боташ"

"България успява да балансира между големите сили, да защитава националните си интереси и да запази енергийната си сигурност и въглищната си индустрия", заяви лидерът на ГЕРБ в първото си интервю от години насам

Вихрушка събори дървета и причини щети във Враца

Вихрушка събори дървета и причини щети във Враца

Камери за наблюдение са засякли едно от падналите дървета, счупило прозорец на местно заведение, което е било затворено.

Бащата на Сияна отправи въпроси с призив към съвестта на съвременното общество

Бащата на Сияна отправи въпроси с призив към съвестта на съвременното общество

Той е уверен, че неговата борба ще продължи и през новата 2026 г. и си пожелава през новата година да споделя все по-малко болка и все повече надежда