"Президентът Росен Плевнелиев отказа да изпълни Конституционното си задължение да назначи служебно правителство. Физическо време за импийчмънт до изтичането на мандата му няма, но почтеността изисква той да си признае, че е нарушил основния закон и да се оттегли. Не че някой очаква почтеност от него". Това заяви по БНТ Румен Петков, който днес обяви излизането си от ръководството на АВБ заедно с Георги Плевнелиев и Ивайло Калфин.
Петков не прие становището на видни конституционалисти, че няма никакво нарушение на Конституцията, защото не е предвиден срок, в който след изчерпване на проучвателния мандат президентът трябва да назначи служебно правителство.
"Не може да се иска от невстъпилия в длъжност новоизбран президент Радев да дава състав на кабинет", коментира той предложението на Плевнелиев. От друга страна обаче, никой сериозен човек, според Петков, не би приел предложение от сегашния държавен глава да стане министър.
Бившият вътрешен министър изрази увереност, че АБВ ще влезе в следващото правителство, защото в партията има много млади, енергични и подготвени хора, които знаят по 3-4 езика.
Още от България
ГЕРБ-СДС и ПП внесоха искания към КС държавният бюджет да бъде обявен за противоконституционен
И двете партии са събрали по 50 подписа за своите жалби, като ГЕРБ са подкрепили ПП, а "Продължаваме промяната" са подкрепили ГЕРБ
ГЕРБ-СДС с остра критика към дипломацията на Радев
Поводът е критичният тон на ирански представител, свързан с решението на парламента за временно пребиваване на американски цистерни в база "Безмер"
Божидар Божанов: Нашата цел е да издигнем надпартиен кандидат за президент
По неговите думи Андрей Гюров е показал, че не е обвързан политически и е показал поведение на истински държавник