7 Декември, 2025

Румяна Бъчварова: Отношението към МВР е недопустимо

Румяна Бъчварова: Отношението към МВР е недопустимо

Румяна Бъчварова

Румяна Бъчварова призна пред Нова телевизия, че е работила в много трудни условия и под постоянни критики като вътрешен министър.

Тя изрази надежда, че ще дойде време, когато работещите в сферата на МВР ще се ползват с нужното уважение, както и институцията.

"Отношението към МВР е недопустимо. Ако искаме да има добри резултати работата не бива да се компрометира, както постъпиха с Георги Костов. Той не беше освободен от длъжност според закона и сега си търси правата по съдебен път", посочи Бъчварова.

По думите й проблемите в сектор "Сигурност" трябва да се решат цялостно, а не на парче, както става в президентството.

"Чувствам се длъжна да вляза в темата за преградното съоръжение на границата, защото през последните две години бях ангажирана с него пряко. Тази тема стои в публичното пространство още от кампанията и досега няма нито един факт, който да подкрепя критиките към това съоръжение. Нещо повече - вече има резултат, който се усеща в Европа. В пъти е намаляло нелегалното преминаване през границата. Много е тревожно, че зад едно такова начинание, с което трябва да се гордеем, стои едно грозно набедяване, което цели оклеветяване. Явно казусът ще се реши в съда", отбеляза бившият вътрешен министър.

"Няма нищо скрито по цялата процедура при изграждането", категорична беше Бъчварова.

"Имаше намаляване на средствата, с което трябваше да се справим. Работеше се в изключително насечена местност, където се наложи да е едноредова, защото от другата страна е пропаст. При нас, ако минете с хеликоптер ще се чудите изобщо как хората са работили. В крайна сметка вече имаме ограда. В цената на оградата е включен и пътя, който е изграден паралелно, както и проектирането".

Бъчварова коментира и заявката за посредничество между Германия и Турция от страна на премиер Борисов.

"Това беше една заявка по значими теми за ЕС. Много е важно кой може да решава тези глобални въпроси и има възможности за диалог. Имаме традиции да поддържаме диалога с Турция и е нормално когато сме в една общност всеки да помогне, с каквото може. България е в процеса на глобалната политика и тя е фактор, защото има отношение към най-големите проблеми в момента", увери тя.

Румяна Бъчварова не подмина и разсекретяването на стенограмите за КТБ. Според нея втората стенограма едва ли ще бъде оповестена, защото представлява секретна информация.

"По закон стенограмите от КСНС са секретни. Много хора останаха разочаровани, защото в първата стенограма не успяха да прочетат, това което искаха. В този момент на практика никой нямаше ясна представа как да се излезе от този проблем", коментира Бъчварова.

Сподели:

Коментари (0)

Областни структури на ДПС-НН насрочиха контрапротести в подкрепа на правителството

Областни структури на ДПС-НН насрочиха контрапротести в подкрепа на правителството

В петък лидерът на ДПС Делян Пеевски събра партийния актив на среща в столицата.

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

"Правителството планира да вземе около 10 млрд. евро заеми през 2026 г., голяма част от които ще се налеят в икономиката и това ще доведе да засилено потребление и нарастване на инфлацията, тоест на цените. Средно на ден ще взимат 53,5 милиона лева заеми през 2026 г." 

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Той подчерта, че за новия бюджет е постигнат изненадващ синхрон между работодатели и синдикати: „Всички промени са подкрепени както от работодателите, така и от синдикатите. Няма никой в тази държава, който е на институционално ниво и да е против този бюджет.“